1 Senedir giriş izni verilmemişti... Hollanda resmen çekti

Son Güncelleme: 05 Şubat 2018 Pazartesi 14:43

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, 16 Nisan referandumundan önce başlayan gerginlik sonucunda 1 senedir Türkiye'ye girişine izin verilmeyen büyükelçisini resmi olarak geri çektiğini ifade etti.

Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, Türkiye'deki Hollanda büyükelçisinin resmen çekildiği ve Türkiye'nin de Hollanda'ya yeni bir büyükelçi atamasına izin verilmeyeceği ifade edildi.

​​Hollanda Dışişleri Bakanı Halbe Ziljstra'nın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye ile ikili ilişkileri düzeltmek için yapılan müzakerelerden olumlu sonuç alınamadığından, Hollanda'nın Türkiye büyükelçisini resmen geri çağırdığı belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'de bir Hollanda büyükelçisi olmadığı sürece Türkiye'nin de Hollanda'ya yeni bir büyükelçi atamasının kabul edilmeyeceği dile getirerek, anlaşmazlığı çözmek için yapılan görüşmelerin 'durduğu' ifade edildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Geçtiğimiz yıl 16 Nisan'da yapılan anayasa referandumu ve Hollanda'daki genel seçimler öncesinde iki ülke arasındaki ilişkiler Türk siyasetçilere vize verilmemesi nedeniyle gerilmişti. Hollanda, Türk yetkililerin bu ülkede yaşayan ve referandumda anayasa değişikliğine destek amacıyla oy kullanacak Türk vatandaşlarına yönelik toplantılara katılmasına izin vermemişti. 

Referandum öncesi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Hollanda ziyareti iptal edilirken, karayoluyla Rotterdam'a giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya sınır dışı edilmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım