Soçi'ye gerçek dışı sebepler öne sürerek katılmadılar

Son Güncelleme: 01 Şubat 2018 Perşembe 14:30

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İstanbul merkezli Suriyeli muhalif grubun bir bölümünün Soçi'deki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne gerçek dışı sebepler öne sürerek katılmadığını ifade etti.

İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano ile Moskova'da ortak basın toplantısı yapan Lavrov, Soçi'deki kongreye katılmayı kabul etmeyen İstanbul merkezli muhalifler ile alakalı bir soru üzerine

"İstanbul merkezli muhalif grup Soçi'ye geldi ancak çözümle hiçbir alakası bulunmayan gerekçelerle kongreye katılmayı reddederek İstanbul'a döndü" dedi. 

Bahsi geçen muhaliflerin yetkilerini Türk dışişleri bakan yardımcısına verdiğini dile getiren Lavrov,

"Bakan yardımcısı, kongrede başından sonuna kadar bulunarak İstanbul merkezli muhaliflerin temsili bakımından kongrenin kapsayıcı olma özelliğini temin etti" diye ekledi.

Kongre vesilesiyle havaalanına ve kongre merkezine yerleştirilen Suriye bayraklı resim ve logolara tepki göstererek ülkeye giriş yapmak istemeyen muhalifler, Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılmama kararı alarak temsil yetkisini Türk heyetine vermişti.


'TEMSİL BAKIMINDAN BENZERSİZ BİR KONGREYDİ' 

Bu arada Lavrov, kongrenin yüzde 100 kapsayıcı olmadığını ancak Suriye toplumundaki farklı grupların temsili bakımından benzersiz olduğunu kaydetti.

Lavrov,

"Suriye'nin geleceğini ilgilendiren konuların çözümünde yer alması gereken tüm Suriyelilerin istisnasız olarak Soçi'de temsil edildiğini savunmuyoruz. Ancak Suriye toplumunun tüm temel gruplarının bu kadar geniş kapsamda temsil edildiği başka bir kongre yapılmadığının altını bir kez daha çizmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

'MİSTURA, SOÇİ'NİN CENEVRE'Yİ CANLANDIRACAĞINI SÖYLEDİ'

Ayrıca Lavrov, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın kendisine Soçi kongresinin Cenevre müzakerelerini canlandırmaya ciddi katkı sunacağını söylediğin aktardı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım