Ziya Boyacıoğlu: Troid Hastalıkları Nelerdir?

Son Güncelleme: 31 Ağustos 2017 Perşembe 09:39

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen troid hastalıkları için Op. Dr. Ziya Boyacıoğlu önemli açıklamalarda bulundu. İşte o yazı:

Vücudumuzda salgılanan hormonlar arasında yer alan troid hormonu oldukça önemli bir hormondur. Troid hormonunun gerektiği şekilde çalışmaması durumunda troid hastalıkları oluşmaktadır.

İşte bu durumda akla gelen ilk soru “troid hastalıkları nelerdir?” olmaktadır.

Troid hormonunun gerektiği gibi çalışmaması bazı hastalıkları da beraberinde getirmektedir.

“Troid hastalıkları nelerdir” denildiğinde ilk olarak akla guatr hastalığı gelmektedir.

Hemen hemen tüm troid problemleri guatr olarak bilinmektedir. Troid bezinin fazla büyümesi durumuna guatr denilmektedir. Çok büyük olmaması durumunda ise herhangi bir belirti söz konusu olmamaktadır.

Uzman Doktor tarafından yapılacak olan muayene ve tetkikler sonucunda troid hastalıkları anlaşılabilmektedir.

Tiroid bezi hastalıklarının nedenleri değişebilir

Troid bezinin az çalışması ya da troid bezinin çok çalışması, troid bezinde iltihap olması ve guatr şeklinde troid hastalıklarının ortaya çıkmasının başlıca nedenleri olarak söylenebilir.

Ben Op. Dr. Ziya Boyacıoğlu olarak özellikle ifade ediyorum ki; 50 yaşın üzerinde olan kadınların mutlaka rutin kontrollerini yaptırması gerekmektedir.

Troid bezi hastalıkları genel olarak iyot eksikliği gibi nedenlere bağlı olarak oluşabilmektedir. Ülkemizde iyot eksikliği en önemli troid hastalıkları nedenleri arasında yer almaktadır.

Ayrıca genetik faktörler ve çevresel nedenler de troid hastalıklarının oluşmasını etkilemektedir. Kanda troid hormonlarının değerlendirilmesi ile birlikte teşhis konulabilmektedir. 

 Tiroid belirtileri nelerdir?

Troid hastalıkları nelerdir? sorusu hakkında yapılan açıklamaların ardından en çok merak edilen soru da troid belirtileri nelerdir olmaktadır.

Troid bezinin insan vücudunda çok önemli bir rol oynaması nedeni ile gerektiği gibi çalışması şarttır. Bedenimizdeki pek çok aktiviteyi troid bezi kontrol etmektedir.

Hormonların yapımını sağlaması açısından da çok önemlidir. Bu nedenle troid bezinde yaşanan sorunlar vücutta bazı belirtileri de beraberinde getirmektedir.

Bu belirtiler ise; fazla kilo alma ve kiloyu verememe, boyun bölgesinde şişlik olması, ellerde titreme, çarpıntı, aşırı derecede terleme, ciltte kalınlaşma olması, kansızlık, saç dökülmesi, kabızlık, tansiyon yüksekliği şeklindedir.

Bu tür belirtileri olan hastaların derhal uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi önerilmektedir.

Op. Dr. Ziya Boyacıoğlu

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım