Yetişkinlerde yüksek ateş nasıl düşürülür? işte tavsiyeler

  • 6633
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 04 Ekim 2017 Çarşamba 20:12

Yetişkinlerde yüksek ateş nasıl düşürülür? Yetişkinlerin ateşi düşürülürken nelere dikkat edilmelidir? Ateşi düşürmek için ne yapılmalı? Hepsinin cevabı haberimizde...

Yüksek ateşi olan bir kişinin evvela üstündeki kalın kıyafetler çıkarılmalıdır. Yüksek ateş terlemeye sebep olduğu için kalın kıyafetler yerine tişört ve şort gibi ince kıyafetler tercih edilebilir. Bunun yanında yüksek ateşi olan kişi yorgan veya battaniye altına da girmemelidir.
 
Bundan başka başa ve eklemlere soğuk kompres uygulamaları yapılabilir. Koltukaltı, diz altı, alın gibi bölgelere de ıslak havlu konularak ateş düşürülebilir.

Eğer ateş hala düşmedi ise vücut ısısında su ile duş alınabilir. Suyun çok soğuk ve sıcak olmamasına dikkat edilerek duş alınmalıdır. Su vücut ısısıyla aynı olmalı.

Yine de bir sonuç elde edilemiyorsa yetişkinler için kullanılan ateş düşürücü haplar kullanılabilir. Bunlar da çaresiz kalırsa ve ateş düşmüyorsa bir doktora başvurmalısınız.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Ateşi olan kişi 38 dereceden yüksek ateşe sahip ise kusma, öksürük ve ishal oluşması halinde sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Ateşi olan hastaya aspirin içirilmemelidir.
Ateş düşürmek için fitil kullanılabilir.
Saçları ıslatmadan duş almak ateşin düşmesini sağlayabilir.
Ateşi yükselen kişinin fazla hareket etmesi önlenmelidir.
Mutlaka bol miktarda su tüketilmelidir.

Ateş Düşüren Bitkisel Kür Tarifi

Malzemeler

Taze zencefil (1 yemek kaşığı)
Kuru üzüm (1 çorba kaşığı)


Hazırlanışı

Malzemeleri ezerek 200 ml suyun içinde 1 saat kadar kaynatın. Kaynama esnasında su miktarı 50 ml kadar azalacaktır. Kaynama işlemi bittiğinde karışımı süzün ve sıcak şekilde tüketin. Günde 2 kere hazırlanıp tüketildiğinde ateşin düşmesine fayda sağlayacaktır.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım