Trans yağ nedir? Neden uzak durmalısınız?

  • 1520
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 18 Mart 2018 Pazar 09:59

Uzman doktorlar tarafından sık sık trans yağdan uzak durulması gerektiği uyarısını sizlerde duymuşsunuzdur. Peki trans yağ nedir? Neden trans yağdan uzak durulmalı? İşte merak edilen soruların cevapları.

TRANS YAĞ NEDİR?

Trans yağlar, bitkisel sıvı yağların hidrojen eklenip ısıtılması sonucunda elde edilirler ve insan sağlığının baş düşmanları arasındadır. Bu yağlar ile üretilen gıdalar raflarda daha uzun ömürlü oluyorlar ama kalp ve damar sağlığına büyük bir tehdit oluşturuyorlar.

İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman ERK’in verdiği bilgilere göre trans yağların temel ham maddesi bitkisel sıvı yağlar. Bu yağlar işlenmezlerse sağlığa faydalı olabilirler. Ama gıda endüstrisi daha çok kâr elde edebilmek için sağlıklı olan yağlardan toksik yani son derece zararlı yağlar üretiyorlar. Trans yağlar çok yapışkan yağlardır, karaciğer ve damar sistemine çok kolay bir şekilde yapışıp karaciğer yağlanması ve damar hastalıklarına neden olurlar ve vücuttan temizlenmeleri zordur.

HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇIYOR

Tüm kronik hastalıkların altından trans yağlar çıkabileceği gibi bu yağlar toksik bir madde olarak tanımlanıyor. Kanser, obezite, diyabet, koroner kalp hastalığı, kalp yetersizliği, Parkinson, bunama, karaciğer yağlanması, siroz, kısırlık, düşük doğum ve majör depresyon sebep olduğu hastalıkların bazılarıdır.

HANGİ ÜRÜNLERDE BULUNUR?

Trans yağların en önemli özelliği defalarca ısıtılıp kullanılabilmeleridir. Ambalajlanmış, hazır gıdaların neredeyse hepsi trans yağ içeriyor.  Trans yağlar, gıdanın ömrünü uzatan, kullananların ise ömrünü kısaltan yağlar olarak da bilinir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Hazır yiyecekler alınırken üzerinde bulunan etiketleri dikkatle incelenmelidir.  Hidrojenize yağ, hidrojenize nebati yağ, digliserid, monogliserid gibi ibareler trans yağları gizlemek için etiketlerde çok sık yer alır. Bu ifadeleri içeren gıdalardan mümkün olunduğunca uzak durulmalıdır. Trans yağların günlük güvenli bir kullanma dozu diye bir şey yoktur.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım