Temporal Lob Epilepsi nedir? Belirtileri nelerdir? ( Yavuz Yılmaz'ın hastalığı )

  • 4347
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 17 Aralık 2017 Pazar 13:33

Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz'ın ani ölümünün perde arkasından Temporal Lob Epilepsi hastalığı çıktı. Bu sebeple Temporal Lob Epilepsi hastalığı nedir sorusu internette en çok aranan konu oldu. Bu hastalığa yakalananların yaşadıkları nöbetlerde zihin bulanıklığı ve konuşmakta zorluk çekme gibi belirtiler olabiliyor. Peki Yavuz Yılmaz'ın hastalığı “Temporal Lob Epilepsi” nedir? Epilepsi Temporal Lop (TLE) ne anlama gelir ve belirtileri nelerdir?

Temporal Lob Epilepsi hakkında ayrıntılar merak ediliyor… Yavuz Yılmaz’ın ani ölümünden sonra, ölüm sebebi birçok kişi tarafından merak ediliyordu. İstanbul Kent Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, bir süredir mücadele ettiği “Temporal Lob Epilepsi”  hastalığına dikkat çekildi. Peki Temporal Lob Epilepsi nedir?

TEMPORAL LOB EPİLEPSİ NEDİR?

Temporal lob nöbetler beynin her iki temporal lobunda meydana gelen nöbetlerdir. Temporal loblar duyguları, savaşma ya da kaçma tepkilerini işler ve kısa süreli hafıza için çok mühimdirler. Bir temporal lob nöbetinin bazı belirtileri, öfori, korku, panik ve deja vu gibi ara sıra ortaya çıkan hisler de dahil, bu işlevlerle bağlantılı olabilir. Temporal lob nöbeti sırasında, bilinciniz kısmen açık olabilir.

Temporal lob nöbeti daha şiddetli ise, uyanık gibi görünseniz bile tepkisiz olabilirsiniz. Ayrıca dudaklarınız ve elleriniz tekrarlı hareketler yapabilirler. Temporal lob nöbetleri anatomik bir bozukluk ya da skardan kaynaklanıyor olabilmesine rağmen kesin sebebi genelde bilinmez. Temporal lob nöbetleri, nöbet önleyici ilaçlara karşı dirençli olabilir. İlaç tedavisine cevap vermeyen bazı insanlar için ameliyat bir seçenek olabilir.

TEMPORAL LOB EPİLEPSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bir uyarı olarak temporal lob nöbetinden evvel aura diye de bilinen alışılmadık bir his yaşanabilir. Temporal lob nöbetleri olan herkes auraları yaşamaz ve auraları yaşayanlar da bunları hatırlamayabilir. Aura aslında küçük bir nöbetin ta kendisidir. Gözlemlenen bilinci ve tepki verme yeteneğini bozan nöbetin içine yayılmaz. Aura örnekleri şunlardır:

Ani bir sebepsiz korku hissi
Deja vu deneyimi (o an yaşanan şeyin daha önce de olduğu hissi)
Aniden oluşan garip bir koku veya tat
Karın bölgesinde yükselen bir his
Temporal lob nöbetleri yaşayan insanlar nöbet sırasında kısmen bilinçli kalabilir, ama aynı zamanda etrafında olanların farkında olmaz ve çoğunlukla ne olduğunu hatırlamaz.

Temporal lob nöbeti genellikle 30 saniye ila iki dakika sürer. Temporal lob nöbetlerinin belli başlı özellikleri şunlardır:

Çevrenin farkında olmama
Sabit bakma
Dudak şapırdatma
Tekrarlanan yutma ya da çiğneme
Olağandışı parmak hareketleri, toplama hareketi gibi

Temporal lob nöbetinden sonra şunlar olabilir:

Kısa süreli zihin bulanıklığı ve konuşmakta zorluk çekme
Nöbet sırasında meydana gelen olayları anımsayamama
Başkası söyleyene kadar nöbet geçirdiğinin farkında olmama
Aşırı vakalarda, temporal lob nöbeti olarak başlayan şey bir grand mal (tonik-klonik) nöbetine dönüşebilir (çırpınma ve bilinç kaybıyla kendini belli eder).

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım