Öksürüğünüze derman olacak bitkisel çaylar

Son Güncelleme: 11 Ocak 2017 Çarşamba 19:50

Soğuk havaların etkisiyle üst solunum rahatsızlıkları baş göstermeye başladı. Üst solunum rahatsızlıklardan en sık görüleni ise öksürüktür. Bazı içeceklerle kendinizi öksürükten koruyabilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen çaylardan birisi zencefil çayıdır. Özellikle soğuk algınlığı ve nezleye iyi gelen bu çayı sıcak suyun içine bir parça atarak 10 dakika demlemek suretiyle içebilirsiniz. Günde 2 - 3 bardak zencefil çayı boğazınıza iyi gelecektir. Bu çaya tarçın atarak çayınızın daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

Boğazı yumuşatan en önemli çaylardan birisi de adaçayıdır. Bu çay boğaz ağrılarını hafifletir. Bunu çay olarak içebilir ya da gargara yaparak da kullanabilirsiniz.

Kış aylarının vazgeçilmezi nane limon çayıdır. Halk arasında en çok tercih edilen çay olması yönüyle önemlidir. Nane çayına bir dilim limon ekleyip bir çay kaşığı da bal atarak tüketebilirsiniz. Bu sizin soğuk algınlığınızı önleyecektir.

Yine kış denilince akla gelen başka bir çay da ıhlamurdur. Ihlamur boğazdaki tahrişi önler ağrıyı azaltır ve iltihapları giderir. Bunun yanında ayva çayının da boğaz ağrılarını yumuşatma özelliği vardır. Ayrıca bu çay boğaz ağrılarına da iyi gelir.

Antioksidan bakımından güçlü olan yeşilçay’a biraz Kakule ekleyerek öksürüğü önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Son olarak Ekinezya çayının soğuk algınlığı, öksürük ve enfeksiyon gibi şikayetlerin giderilmesinde çok önemli bir etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bu çayı demledikten sonra bir süre soğutup içerisine biraz bal ekleyip boğazınızın rahatlamasına yardımcı olabilirisiniz.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım