Mide kanaması nasıl belli olur? Mide kanamasında ilk müdahale

  • 1033
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Şubat 2018 Pazartesi 10:04

Günümüzde katkılı gıdalar ve yanlış beslenme alışkanlığı mide kanamasına yok açmakta. Peki mide kanaması nasıl belli olur? Mide kanamasında ilk müdahale ne olmalıdır?

Miden kanaması hemen her yaşta görülebilecek bir rahatsızlıktır. Konu ile alakalı konuşan Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay son zamanlarda gelişen teknolojinin mide kanaması rahatsızlıklarındaki ölüm oranını epey azalttığını söylüyor ama riskin hala zar olduğunu da ekliyor.

MİDE KANAMASI NASIL OLUR?

İç kanamalar grubunda değerlendirilen Mide kanamasını en çok mide rahatsızlıkları tetikler. Bunlardan ülser ve gastrit en büyük etkenlerdir. Mukozayı tahriş eden Mide ülseri midedeki damarı deler ve kanama başlar. Gastritte ise herhangi bir delinme olmaz. Kanayan yerler midede biriken yaralardır.

MİDE KANAMASI NASIL BELLİ OLUR?

Mide kanaması durumunda hasta olan kişide kusma görülür. Buna ilave olarak ağzından kan gelir. Bu kan biraz koyu, kahve telvesi rengindedir. Kimi zamanlarda kanlı ve koyu renkli dışkı da mide kanamasının belirtisi olabilir.  Bunların yanında Baş dönmesi, halsizlik, bayılma, susuzluk hissi, ağızda kuruma, tansiyon düşüklüğü de mide kanamasının belirtileri arasındadır.

MİDE KANAMASINDA İLK MÜDAHALE

Mide kanaması rahatsızlığı yaşadığı düşünülen hastaya asla ağızdan bir şey verilmemelidir. Su, yiyecek veya başka bir şey verilerek hasta kusturulmaya çalışmamalıdır. Mide kanaması içte meydana geleceği için dışarıdan yapılacak çok bir şey yoktur. Hemen acil servis ve ilk yardım ekipleri aranmalı, kan kusulduysa, kanın geri yutulmasına engel olunmalı ve hastanın hayati değerleri kontrol edilmelidir.

MİDE KANAMASINDA TEDAVİ

Mide kanaması durumunda hastaneye kaldırılan hastaya ilk müdahale doktor tarafından yapılır. Doktor gerek görürse hastaya serum verebilir ya da kan nakli yapabilir. Hastaya göre değişen bu duruma doktor karar verecektir. Mide kanamalarında genellikle endoskopi işlemi yapılır ve ilaçlar damar yolu ile verilir. Bazı durumlarda endoskopi de işe yaramazsa hastaya cerrahi müdahale de bulunulabilir.  

 

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım