Kışın hangi meyve - sebze yenir? Sağlığınızı koruyun...

  • 18404
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 18 Ekim 2017 Çarşamba 16:11

Kış mevsimi geliyor. Sonbaharda Batı bölgeler güneşli günler yaşasa da Doğu'da kar yüzünü gösterdi. Bu da Batıya doğru soğukların gelmeye başladığının bir işareti. Peki kış aylarında sağlığınızı korumak ve vücudun zinde kalması için hangi meyve - sebzeleri tüketmelisiniz?

Kışın hangi meyve sebzeler yenir bilinçli bir şekilde bilinirse hastalıklara yakalanma riski o derece azalır. Sağlığımızın devamlılığı için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerinde aydan aya mevsimden mevsime değişiklik olmaz. Sağlıklı bir vücudun ihtiyaç duyduğu besin öğesi miktarları çok değişken değildir. Ama her zaman aynı gıdaları tüketmemiz de doğru değildir.

Bu sebeple her bir besin öğesini farklı gıda maddelerinden tedarik etmek çok mühimdir. Doğa da her zaman aynı gıdaları bize vermez. Farklılaşan hava koşulları ile bizlere farklı meyve ve sebzeler yetiştirme olanağı vererek farklı gıdalar tüketmemize imkan sağlar. Başka bir ifade ile kışın yetişen ve yenilen bütün meyveler sebzeler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin öğelerini temin etmemizi sağlar. Bu yüzden tüm meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek sağlığımızı korumamız ve dengeli beslenmemiz için bize yeterli gelecektir.

Havanın soğuk olduğu kış mevsiminde vücudumuz en çok C vitaminine ve antioksidan maddelere ihtiyaç duyacaktır. Bilhassa organik meyve sebze tüketmemiz durumunda vücudumuzun bu ihtiyacını kolayca karşılayabilir, hastalıklara karşı vücut direncimizi yükseltmiş oluruz. 

İşte sizlere, Kışın hangi meyve sebze yenir” merak edenler için hazırlamış olduğumuz mevsimlik meyve sebze listesi:

Aralık Meyveleri

Elma, portakal, mandalina, ayva, nar, greyfurt, muz, Trabzon hurması, kivi, kestane, limon, Deveci armut, Ankara Armut, muz, kivi, muşmula.

Aralık Sebzeleri

Kara lahana, havuç, karnabahar, bal kabağı, ıspanak, yer elması, Brüksel lahanası, pazı, kereviz, pırasa, brokoli, beyaz lahana, kırmızı lahana, siyah turp, kırmızı turp, beyaz turp, Japon turp, havuç, şalgam, pancar, marul, roka, biberiye, soğan, nane, maydanoz, tere.

 

Ocak Meyveleri

Elma, muz, portakal, mandalina, ayva, nar, greyfurt, kestane, Deveci armut, Ankara armut, limon, yerli muz, kestane.

Ocak Sebzeleri

Brüksel lahanası, pazı, kereviz, havuç, karnabahar, pırasa, pancar, ıspanak, siyah turp, kırmızı turp, brokoli, kabak, beyaz lahana, kırmızı lahana, şalgam, pancar, marul, roka, soğan, nane, maydanoz, tere, bal kabağı.

 

Şubat Meyveleri

Elma, muz, portakal, mandalina, ayva, nar, greyfurt, kestane, Deveci armut, Ankara armut, limon, yerli muz, kestane.

Şubat Sebzeleri

Hindibağ, Frenk soğanı, pırasa, kırmızı turp, kereviz, lahana, Brüksel lahanası, pazı, havuç, karnabahar, bal kabağı, pancar, ıspanak, brokoli, şalgam, marul, roka, nane, maydanoz, tere, havuç, pazı.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım