Gripten nasıl kurtuluruz işte tavsiyeler...

  • 1170
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 04 Ekim 2017 Çarşamba 15:34

Bu haberimizde kış aylarının en sık rastlanılan hastalıklarından olan Grip ile alakalı bilgilerden bahsedeceğiz. Kış ayının misafiri Gripten nasıl kurtuluruz? Grip tedavisi, gribe neler iyi gelir, gribe iyi gelen bitki çayları nelerdir ve gripten erken bir şekilde kurtulma yöntemleri…

Kış ayının misafiri Gripten nasıl kurtuluruz? Grip mi? Soğuk Algınlığı mı?

Öncelikle en çok karıştırılan iki hastalık olan Soğuk algınlığı ile Gribin farkına bakmak gerek. Soğuk algınlığı, gripten farklı olarak yüksek ateşin olmadığı, hafif kırgınlık, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır. Bu hastalık kesinlikle grip ile karşılaştırılmamalıdır.

Bu iki hastalıkta solunum yolunda meydana gelir; ama bunlara farklı virüsler sebep olur. Grip burun, boğaz, bronş ve muhtemelen akciğerler dahil tüm solunum sistemini bozarken, Soğuk algınlığı yalnızca üst solunum yolunu etkilemektedir. Bu sebeple gribin ateş, vücut ağrıları, yorgunluk gibi belirtileri soğuk algınlığına göre çok daha fazladı. Gribin başlıca belirtileri ise ateş, yorgunluk, vücut ağrıları, titreme, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve öksürüktür.

Grip ne kadar sürede geçer?

Öksürük bronşları tahriş edecek kadar çok değildir. Hastalığın en zorlu günleri ilk 3-4 gündür. İstirahat ile 7-10 gün arasında geçmektedir. Fakat hastalıktan sonra birkaç hafta boyunca yorgunluk hissedebilir. Grip ilk 24-72 saat arasında bulaşıcı hale gelmektedir. Bu sebeple hastalık diğer kişilere bulaşabilir. Dikkat edilmesi gerekiyor. Grip olunduğunda hekime başvurmadan ateş düşürücü ilaçlar ya da antibiyotikler kullanılmamalıdır. Ateşlendiğinizde istirahat edin; böylece daha hızlı iyileşirsiniz.

gripten nasıl kurtuluruz

Grip ne şekilde geçer? Antibiyotik şart mıdır?

Grip için “en iyi” tedavi şekli diye bir şey yoktur, fakat semptomları azaltabilen birçok yöntem vardır. Son yıllarda gribe karşı oldukça etkili olan bir kaç anti-viral ilaç vardır ama bunların yalnızca doktor önerisi ile kullanılması gerekiyor. Yine bazı reçeteli ilaçlar grip belirtileri ilk ortaya çıktığı zaman alındığında hastalık süresini azaltabilir. İlaçlar özellikle ilk 48 saat içerisinde alındığında hastalığın ilerlemesine engel olurlar.

Soğuk algınlığı ve grip ilaçları ateş, ağrı, burun tıkanıklığı, öksürüğü azaltma gibi konularda size yardım edebilir; fakat bu ilaçlar gribi tamamen tedavi etmez; yalnzıca bu süreci daha rahat atlatmanıza yardımcı olabilir. Dekonjestanlar burnun şişmiş mukozalarını küçülterek nefes almanıza yardımcı olur.

Bunların yanında tuzlu burun spreyleri de açık solunum yollarına yardımcı olabilmektedirler. Öksürük preparatları, su ve meyve suları ile beraber, öksürük yatıştırmaya yardımcı olabilir. 4 yaş altındaki çocuklarda mecbur kalmadıkça öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları kullanılmamalıdır. Çocuğunuz 4 ve 6 yaş arasında ise, herhangi bir ilaç vermeden önce doktora danışılmalıdır.  6 yaş üzeri çocuklarda semptomları hafifletmek için doktorun önerdiği ilaçlar kullanılabilir. Vücudun su kaybını önlemek için bol bol sıvı tüketilmelidir. Bu aynı zamanda burun mukozanızı da rahatlatır. Kahve, çay, kola gibi kafein içeren içecekleri sınırlayın. İştahınızın durumuna göre hareket edin.

grip zencefil çayı

Gribe iyi gelen bitki çayları

Zencefil çayı

Taze veya kuru zencefil ile hazırlayabileceğiniz, zencefil çayı, göğüs tıkanıklığını açmak ve grip ile bağlantılı burun akıntısını hafifletmek için kullanabileceğiniz en ideal çaylardandır. Zencefil çayı bunun yanından, kronik ağrıları azaltır, solunum yollarını açar, alerjik reaksiyonları azaltır, kan dolaşımını güçlendirir, boğaz ağrısına iyi gelir, terlemeyi arttırıp ateşi düşürür.

Okaliptüs

Okaliptüs bitkisini, göğüs ve burun tıkanıklığı başta olmak üzere gribin birçok belirtisini hafifletmek için kullanılabilir. Okaliptüs çayı bunun yanında öksürüğe iyi gelir, bronşit tedavisinde kullanılır, nezle ve gribe iyi gelir, boğaz ağrısına iyi gelir, ağız kokusunu önler, harici olarak cilt üzerindeki yaraların tedavisinde kullanılır.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım