Görünmeyen salgın çocuğunuzda da olabilir!

  • 1708
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Aralık 2017 Salı 07:43

Hollandalı uzmanların yaptıkları araştırmalara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençlerin ciddi bir şekilde görme bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını ortaya çıktı. Bunun sebebi ise uzun süre tablet, telefon ve televizyon ekranına bakılması, yeterince gün ışığında sokakta oynanmaması.

Rotterdam Erasmus Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Caroline Klaver’e göre, gün boyu telefon, tablet ya da kitaba yakından bakan çocukların doğal göz yapısında bozulma oluyor. Normalde yuvarlak olan göz bebekleri oval bir şekle dönüşüyor. Bunun sonucunda gözün arkasında ışığı yakalayan hücreler hasar görüyor.

Hollandalı profesör, bunun “geri dönüşü olmayan bir süreç” olduğunu ifade ediyor. Klaver,

“Bu hücreler kaybolursa kişi görme engelli olacak. Okuyamayacak, yüzleri tanıyamayacak” diyor.

Uzmanlar, “görünmeyen bir salgın” dedikleri bu soruna karşı, “20 - 20 - 2 formülü”nü öneriyor. Bunun anlamı şu;

“20 dakika boyunca kitap, tablet ya da telefona baktıktan sonra 20 saniye ara verip, gözünüzü dinlendirin. Günde en az 2 saat dışarı çıkın.”

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım