El yıkamak neden önemlidir? Ellerimizi ne zaman yıkamalıyız?

  • 2012
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 06 Ekim 2017 Cuma 12:24

El yıkamak neden önemlidir? El yıkanmadığı takdirde hangi hastalıklara maruz kalırız? Elin doğru yıkanması nasıl yapılmalıdır? Tüm bu sorulara haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

El yıkamak neden önemlidir sorusu aslında temizliğin önemi de vurgu yapar.  Soğuk algınlığı, hepatit A, menenjit, grip ve ishale sebep olan virüslerden korunmak için ilk savunma hattını el yıkamak oluşturmaktadır.

Ülkemizde Sağlık Bakanlığınca açıklanmış raporlar bulunmuyor fakat virüsler ve temas ile bulaşan mikroplar ile alakalı geniş istatistiksel verilerin her sene yayınlandığı ABD’den bir kaç örnek verecek olursak, sadece ABD’de her sene 52 milyon soğuk algınlığı vakası görülüyor ve gıda kaynaklı virüslerin ortalama 250 çeşidi bulunuyor.

Bir köpeğin salyasının içinde 100’den çok mikrop var ve bu mikroplardan herhangi biri sizin hasta olmanıza sebep olabilir. Tabii bu her köpek sevdiğinizde ya da yemek yediğinizde hasta olacaksanız anlamına gelmez ama ellerinizi düzenli olarak yıkayıp bu riski azaltabilirsiniz.

Gün içinde elleriniz ile temas ettiğiniz yüzeyleri şöyle bir hatırlayın. Tuvaletler, elden ele dolaşan paralar, alışveriş torbası, otobüs kapısı, taksi koltuğu, başkasının kullandığı bir ürün… Bu gibi örnekler artırılabilir. Sonuç olarak bir yüzeyden mikrop almak ve farkında olmadan bu mikrobu ağza, yüzünüze veya gözlere bulaştırmak çok yüksek bir olasılık. Hastalıklara karşı gerçekten korunmak istiyorsanız buna ellerinizi gün içinde periyodik aralıklarla yıkayarak başlayabilirsiniz.

Mesela grip virüsü bulaştığı yüzeylerde 2 ile 8 saat arası aktif kalabilir ve bu süre içinde yüzeye temas eden onlarca insana bulaşabilir. Bunun yanında düzenli el yıkamak, gıdalar yolu ile bulaşan hastalıkların %50’sinden korunma sağlar. Bu alanda yapılan bir araştırmalara göre, ellerini düzenli olarak yıkayan çocukların %24 daha az hasta olduğu ve mide ağrılarına yol açan hastalıklardan %51 daha az etkilendikleri tespit edilmiştir.

İnsanlar gün içinde farkında bile olmadan gözlerine, burunlarına ve ağızlarına dokunabilmektedirler. Mikroplar gözler, burun ve ağız vasıtası ile vücudun içine girerek hastalıklara sebep olabilir.

Yıkanmamış ellerde bulunan mikroplar yiyecek ve içeceklere geçebilir. Bazı yiyecek ve içeceklerde, belli koşullar altında, bu mikroplar artabilir. Bu da insanların hasta olmasına sebep olabilir. Yıkanmamış ellerdeki mikroplar televizyon kumandası, oyuncaklar, telefon gibi objelere geçip oradan da başka kişilerin eline geçebilir.

Eller en iyi şekilde mikroplardan nasıl arındırılır?

Ellerinizi 10 - 15 saniye suyun altında tutarak mikropları temizleyemezsiniz. Mikroplardan en iyi şekilde kurtulmak için ılık su ve sabun ile ortalama 30 saniye eller yıkanmalıdır. Mikroplar daha çok parmak aralarında kümelendiğinden bu bölgelere özellikle dikkat edilmelidir.

Anti bakteriyel sıvı sabunlar ekstra temizlik ve koruma sağlayabilir.

Ellerinizi yıkarken tırnakları ve tırnak aralarına çok dikkat edilmelidir.

Gün içinde su bulunmazsa anti bakteriyel el temizleme bezleri ile ellerinizi sabunla yıkayana kadar hijyen sağlayabilirsiniz.

Ellerinizi ne zaman yıkamalısınız

Çiğ et ile bir işlem yaptıktan sonra (çiğ etin üzerinde görünmez miktarda hayvan dışkısı bulunur).

Yemekten önce ve yemeden ya da pişirmeden önce.

Tuvaletten çıkınca.

Evdeki hayvanlar da dahil olmak üzere herhangi bir hayvana dokunduktan sonra.

Burun silindikten, hapşırdıktan ya da öksürdükten sonra.

Hasta olan yakınlarınızı ziyaret etmeden evvel ve ziyaretten sonra.

Dışarıdan eve gelindiğinde.

Kontakt lensleri değiştirmeden önce ve sonra.

Elleriniz görünür bir şekilde kirliyken.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım