Çikolata ve gazozda cinsel gücü artırıcı ilaç skandalı!

  • 1337
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 26 Mart 2018 Pazartesi 15:37

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, Gıda Bakanlığı’nın ilan etmiş olduğu gıdalarda tağşiş ve hile yapan şirketlerin bazı ürünlerinde cinsel gücü artıran, zayıflatan, ağrı kesici ve sakinleştirici özelliklere sahip çok sayıda ilaç etken hammaddesine de denk geldiklerini ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, et ve süt ürünleri, takviye edici gıdalar ve benzer ürünler, bitkisel yağlar, bal, alkolsüz içecekler, baharat, çikolata, enerji içeceği üretiminde taklit ve tağşiş yapan işletmeler ve ürünlerini kamuoyuna açıkladı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in yapmış olduğu habere göre, TÜDEF Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın açıkladığı ürünlerin içeriğini incelediklerini, içinde cinsel gücü arttırıcı ve zayıflatıcı ilaç etken maddesi olan 15 marka bal ve takviye edici gıda, 5 çikolata, 5 meyveli gazoz, bir adet de çay enerji içeceğine rastladıklarını ifade etti.

Tüketicilerin ciddi bir tehlike altında olduğunu ifade eden Vargı, yaptığı açıklamada, cinsel gücü yükselten sildenafil, tadalafil gibi ilaçların çikolata, enerji içecekleri ve meyveli gazozlara da konulduğunu ve kalp ilaçları, şeker hastalığını önleyen ilaç etken maddelerinin de yine çikolatalara konulduğunu ifade etti.

Piyasada içinde subitramin bulunan, hem zayıflatan hem de cinsel gücü arttıran ilaç etken maddeleri olan sildenafil bulunan bitkisel karışımlar ve kapsüllerin de olduğunu dile getiren Vargı, Bilhassa çocukların ve gençlerin tehlike altında olduklarını söyledi.

Sinan Vargı, Tarım Bakanlığı'nın firmaları açıklamasına rağmen bu firmaların isim değişikliği yapıp aynı usulsüz bir şekilde işlemeye devam ettiğini, 21 defa yakalanıp yine aynı suçu işleyen kişilere bile rastlandığını belirtti. Gıda yasasında yapılacak değişikliklerin 2015 senesinden beri TBMM gündemine gelmediğini dile getiren Vargı, gıdada hile ve tağşiş yapan firmaların açıklanması ve ağır para cezaları verilmesinin caydırıcı olmadığını, bu ürünleri üreten ve satanlara kesinlikle hapis cezası verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım