Bu haberden sonra tavuk döner yiyemeyeceksiniz!!!

  • 1313
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 15 Mart 2018 Perşembe 17:37

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Gözet, tavuk döner yerken dikkatli edilmesi gerektiğini ifade ederek tavuk dönerin 10 TL’den aşağı satıldığı yerlerden yenilmemesi noktasında uyarılarda bulundu.

Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, Türkiye'de tavuğun yetiştirilme ortamı, kesimi ve denetiminde problem olmadığını ama bu ürünlerin işlenmiş gıda haline getirilirken farklı sorunların olduğunu ifade etti.

Dönerin, tavuğun but ve göğüs kısımlarından yapılması, içine denetimleri yapılmış ürünlerin tespit edilen oranlarda konulması gerektiğini vurgulayan Gözet, tavuğun dışarıyla teması az olan bir alanda pişirilmesinin önemli olduğunu söyledi

Isı derecesinin pişirilme sürecinde eşit olması ve tavuğun dış kısmı kadar içinin de pişmesi gerektiğinin altını çizen Gözet, döner ustasının elinde devamlı hijyenik eldivenler, başında bandanalar olması gerektiğini, kesim sırasında kullanılan döner bıçaklarının, kaşıkların, gramaj ölçen tartıların devamlı temiz tutulmasını ve döner satılan dükkanda mutlaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınan belgelerin, belediyenin vermiş olduğu ruhsatların müşterinin göreceği şekilde konumlandırılması gerektiğini dile getirdi.

Gözet, büyük marketlerde tüketim tarihi sona ermek üzere olan ve raflardan kaldırılan tavukların bu tip tavuk dönercilere ucuza satılıp döner yapıldığını da duyduklarını ve tarihi geçmiş 15 TL’lik tavuğu 5 TL’ye alıp vatandaşa hangi vicdanla yedirildiğini sordu ve Bu tür şeylerin merdiven altı imalathanelerde olduğuna dikkatleri çekti.

Ucuz dönerin kesinlikle tüketilmemesi uyarısını yapan Gözet,  “tavuk döneri 4-5 liraya yemeyin, tüketmeyin. Bugün tavuğun göğüs ve but kısımlarının kilosu 17-18 lira. 100 gram tavuk döner yiyeceksiniz. 100 gram tavuk döner için 200 gram gerçek tavuk göğsü veya butu kullanılmalı. Bu da 3-3.5 lira demek. Bunun ekmeği, yanında verilen domatesi, salatası var. Dükkan kirası, işçi maliyeti, gaz parası, su parası, telefon ücreti, temizlik parası, işletme vergisi var. Bunun için 7-8 liradan aşağı mal edilemez. 8 lira maliyeti olan bir yemeği size 5 liraya satamaz.” Dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım