Açık büfe israfına dikkat!

Son Güncelleme: 30 Temmuz 2017 Pazar 14:58

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın 'lüks otellerde porsiyonları küçültün' çağrısına bilim dünyası da destek verdi.

Hakan Çelik ile Hafta Sonu programına konuk olan ve çevreci bakış açısı ile tanınan Prof. Dr. Orhan Kural ile halk sağlığı uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral açık büfe yemeklerin çok büyük bir zararları olduğundan bahsetti.

İnsanların normalde açık büfe yemek yemediğini ve o kadar büyük porsiyonlar tüketmediğini ifade eden Doç. Dr. Oğuz Özyaral, İnsanların tatilde de bunu yapmamaları gerektiğini vurguladı.

Açık büfe yemek düzeninin çok büyük bir gıda israfına sebep olduğunun altını çizen Prof. Dr. Orhan Kural otellerde karşılaştığı yemek israfına yol açan insanları uyardığını ve bu yüzden de pek çok defa tartışma yaşadığını anlattı.

Uyardığı insanların duyarlı davranmadığını, bu yüzden kendisine hakarete yakın sözler söylediğini kaydeden Prof. Dr. Orhan Kural,

“Açık büfede tabağını aşırı dolduran insanı uyarınca, bana, sana ne, git başımdan gibi laflar ediyorlar. Neden oldukları israfı açıklayınca bu kez tartışma çıkıyor, polis çağrılıyor. Bu açık büfe konusunda pek çok kez karakolluk oldum” dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım