Zarrab davası İstanbul'a uzandı! 2 tutuklama kararı!

Son Güncelleme: 28 Kasım 2017 Salı 13:21

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı ile, "Türkiye'den ABD'deki davaya sahte delil ve belge götürdüğü" iddiası ile Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Her 2 isim de ABD'de Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın yargılandığı davada tanık olarak gözüküyor. Yakalama kararının, devletin güvenliği ile alakalı belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma suçlamaları ile yürütülen soruşturma çerçevesinde çıkartıldığı ifade edildi.

Amerika’da süren Reza Zarrab soruşturmasını başlatan ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında soruşturma başlatılan savcı Joon H. Kim’in New York Bölge Mahkemesi’ne tanık olarak ismini bildirdiği Osman Zeki Canıtez ve Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Her iki zanlının da New York Bölge Mahkemesi’ne bildirilen tanık listesinde isimlerinin olduğu, FETÖ üyeliği suçundan arandıkları ve kaçak durumda oldukları belirtildi.

SAHTE RAPORU AMERİKA’YA GÖTÜRDÜLER İDDİASI

ABD’de devam eden Reza Zarrab dosyasına bilgi ve belge akışı gerçekleştirdiği iddia edilen iki isimle ilgili savcılığın sevk yazısında,

“17-25 Aralık darbe teşebbüsünün başarıya ulaşılamaması üzerine, ABD üzerinden yürürlüğe konulan aynı kurgunun işbirlikçiliğini yürüten ve bu doğrultuda hazırladığı dosya içerisinde örneği bulunan 28 Ocak 2014 tarihli sözde sahte raporu yurtdışına götürerek New York bölge mahkemesine ulaştırmak suretiyle delil olarak kullanılmasını sağladıkları” ifadeleri kullanıldı.

ABD DOSYASINDA TANIKLAR

Ayrıca iki ismin de Reza Zarrab dosyasında tanık olduğu da ifade edildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma başlatılan ABD’li savcı Joon H.Kim’in CHP eski Milletvekili Aykan Erdemir ve Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez’i New York Bölge Mahkemesi’ne tanık olarak bildirdiği belirtildi. Savcılığın talebi üzerine İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği her iki isim hakkında da yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım