Yaşı büyütülerek 37. sene önce idam edilen Erdal Eren anılacak

  • 2998
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 13 Aralık 2017 Çarşamba 14:20

12 Eylül darbecileri tarafından yaşı büyütülüp idam edilen Erdal Eren'in, aramızdan ayrılışının 37. yıl dönümünde Kadıköy'de anılacak.

12 Eylül'ün faşist cuntası tarafından idam edilen Erdal Eren, aramızdan ayrılışının 37. yıl dönümünde Kadıköy ilçesinde anılacak. Kadıköy Emek Gençliğinin çağrısı ile 13 Aralık Çarşamba 19.00'da Kadıköy Süreya Operası önünde bir araya gelecek olan gençler, darbecilere tepki gösterecek. 

Genç Erdal Eren, bir askeri öldürdüğü iftirası ile yaşı büyütülerek idam edilmişti. 

ODTÜ Öğrencisi Sinan Suner, 30 Ocak 1980 akşamı Ankara’nın Yukarı Ayrancı semtinde, duvara yazı yazarken, dönemin MHP’li Bakanı Cengiz Gökçek’in koruması Süleyman Ezendemir tarafından vurulmuş, yaralı Sinan Suner’i arabasına alan Ezendemir kurşunlamakla yetinmemiş, başkent sokaklarında dolaştırılarak işkence etmişti.

Kan kaybından öldüğünü anlayınca da Sinan Suner’i bir hastanenin kapısına bırakıp kaçmıştı.

Olayın duyulmasından sonra ODTÜ’lü arkadaşları ve yoldaşları 2 Şubat 1980’de Sinan Suner’in öldürüldüğü Ayrancı Hoşdere Caddesi’nde eylem düzenlemişti. Yapılan eyleme cunta askerleri müdahale etmiş ve çıkan çatışmada Er Zekeriya Önge hayatını kaybetmişti.

Erdal Eren, Er Önge’yi vurduğu iddia edilip gözaltına alınmış, daha sonra Mamak Askeri Cezaevine konulmuştu. Erdal Eren, Kenan Evren’in “Asmayalım da besleyelim mi?” talimatı doğrultusunda 13 Aralık 1980’de idam edildi.

Erdal’ın idamını protesto ederken gözaltına alınan lise öğrencisi olan Ercan Koca da 16 Aralık’ta işkencede öldürüldü.

Erdal Eren, her yıl idam edilişinin yıl dönümü olan 13 Aralık'ta Sinan Suner ve Ercan Koca ile birlikte anılıyor. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım