Vicdansız Katar: Teksas’a 30 milyon Arakan’a 100 bin dolar

Son Güncelleme: 11 Eylül 2017 Pazartesi 10:48

Katar’ın, Arakanlı Müslümanlar için 100 bin dolar yardım gönderdiği, Harvey Kasırgası’ndan zarar gören Amerikalılara ise tam 300 katı yardım yolladığı ortaya çıktı. ABD’ye yardım yapma yarışına 10 milyon dolarla Birleşik Arap Emirlikleri de katıldı.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'ın Arakan bölgesinde iki haftadır gerçekleşen insanlık dramına birçok ülke sessiz kalıyor. Myanmar ordusunun bölgedeki Müslümanlara karşı yaptığı saldırılarda binden fazla sivilin öldüğü düşünülüyor.

Katliamdan kaçıp komşu ülke Bangladeş'e sığınan 300 bin kadar Arakanlı ise çok ağır koşullar altında yaşamaya çalışıyor. Türkiye Arakanlılara en çok destek veren ülke olarak ön plana çıkarken, Katar Kızılayı da salı günü bölgeye yardım gönderdi. Sağlık malzemesi, çadır, yiyecek ve gıda dışı ihtiyaç malzemelerinden oluştuğu ifade edilen yardımların maliyeti ise 100 bin dolar olarak açıklandı.

Katar yönetimi, zarar gören Amerikalılar söz konusu olduğunda ise kesenin ağzını sonuna kadar açtı. Washington Post Gazetesi'nden alınan haberlere göre, Katar'ın ABD Büyükelçisi Meşal bin Hamad El Tani, geçtiğimiz hafta ABD'yi vuran Harvey Kasırgası'nda zarar gören Teksas için özel bir fon oluşturduklarını belirtti. Bu fonun Teksas'a 30 milyon dolar yardım yapacağı açıklandı. Birleşik Arap Emirlikleri de aynı gün kasırga mağdurlarına 10 milyon dolar bağışlayacağını ilan etti. Harvey Kasırgası'nda, 70 kişi ölmüş, 180 milyon dolarlık zarar oluşmuştu.

Ortalama 300 bin Arakanlı Müslümanın sığındığı Bangladeş'teki kamplarda yaşam şartları her geçen gün ağırlaşıyor. Bölgedeki çatışmalar ve ulaşım sorunları sebebi ile gönderilen yardımların ulaştırılmasında sıkıntı yaşanıyor. Kurulan derme çatma mülteci kamplarında gıda yardımları düzenli bir şekilde dağıtılamıyor. Arakanlılar kamyonlardan atılan yiyecekleri alabilmek için adeta birbirlerini eziyor.

Ayrıca Myanmar ordusunun bölgedeki saldırılarına gerekçe gösterdiği, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu (ARSA) isimli örgüt bir aylık tek taraflı ateşkes ilan ettiğini ilan etti. ARSA, Myanmar ordusundan da silah bırakmasını ve insani yardım kuruluşlarından faaliyetlerine devam etmelerini talep etti. Myanmar'dan ARSA'nın ateşkeşine yönelik resmi bir açıklama gelmedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım