Üç aylar hangi tarihte başlayacak? 2018 Kandil günleri ne zaman?

  • 1151
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 22 Şubat 2018 Perşembe 12:46

Üç aylar hangi tarihte başlayacak? Kandilleri günleri ne zaman? Merak edilen bu soruların cevapları, diyanet takvimine göre günler ve bu günlerin özellikleri haberimizde…

2018 Ramazan ayı yaklaşmaya başladı ama onun öncüsü olan üç aylar hangi tarihte başlıyor. Kandiller hangi günlerde kutlanacak. İlk oruç hangi gün tutulacak. Tüm detaylar haberimizde.

Müslüman alemi için önem arz eden 3 aylara yaklaşıldıkça insanlar arasında bu ayların ne zaman olduğu merak edilmeye başlandı. 2018 senesinde 3 ayların başlangıcı olan Recep ayı 19 Mart’ta başlıyor. 2018’in ilk kandili olan Regaib kandili ise 22 Mart Perşembe gününe denk geliyor. Tarihler 16 Mayıs 2018’i gösterdiğinde ise Ramazan ayının ilk orucuna kavuşmuş olacağız.

ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2018 senesinin 3 ayları 19 Mart 2018 Recep ayı ile başlıyor. Recep ayının başlarında yani 22 Mart’ta Regaip kandili kutlanacak ve 13 Nisan 2018’de Miraç kandili karşılanacak.

Şaban ayı 17 Nisan 2018’de başlıyor. 30 Nisan 2018’de Berat Kandili geliyor. Müslüman alemi için çok önemli olan Ramazan ayı ise 16 Mayıs 2018’de ilk oruç ile beraber başlayacak. Ramazan  ayı içinde olan ve bin aydan daha hayırlı olarak ifade edilen Kadir gecesi ise 10 Haziran 2018’e denk geliyor.

Ramazan ayının bitimi ile beraber başlayacak olacak olan Ramazan Bayramı 15 Haziran’a rastlıyor. 3 ayların önemli ile alakalı Hz Muhammed şu ifadeleri kullanmıştır:

 Recep Allah"ın ayı, Şaban benim ayım, ramazan da ümmetimin ayıdır." (Aclûnî, Keşfu'l-Hafâ, I, 423, Hadis No: 1358)

“Ey Allah'ım! Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi ramazana kavuştur." (Ahmet b. Hanbel, Müsned, I, 259)

“Allah'ım! Bizleri Regâible Sana rağbet eden, Miraç ile yücelen, Berat ile kurtuluşa eren, Kadrini idrak ederek Ramazanın sonunda cenneti hak eden kullarından eyle!"

ÜÇ AYLAR NEDEN ÖNEMLİ

İçerisinde kandillerin, oruç ayı olan Ramazan’ın ve Kadir gecesinin olduğu 3 aylar fazileti rahmeti ve bereketi bol olan ayları içerdiğinden çok önemlidir. Ama seneyi bu aylara indirgemek ya da sene boyunca yapılmayan farzların bu ayda yapılıp bu aylar bitince yapılmaması yanlış bir algıdır. Din bir bütündür.

Senenin her günü farz olan ibadetler yapılmalıdır. Bazı insanların sadece Ramazan ayında namaz kıldıkları Ramazan geçince de bıraktıkları gözleniyor. Kılınan namazların Allah katındaki değerlerini elbette biz bilemeyiz ama ibadetlerin az az da olsa sürekli olması gerektiğini Peygamberin de öğütlediği aşikardır.

Bu yüzden Müslümanlar olarak normal bir şekilde yapılan ibadetlerin bu aylarda artırılması daha makbul olacaktır.

Özetle 2018 yılı kandil günlerini şu şekilde ifade edebiliriz:

19 Mart 2018 Perşembe günü Regaib Kandili.

- 13 Nisan 2018 Cuma günü Miraç Kandili.

- 30 Nisan 2018 Pazartesi günü Berat Kandili.

- 19 Kasım 2018 Pazartesi Mevlid Kandili.

ÜÇ AYLARDA HANGİ İBADETLER YAPILIR

Az öncede dediğimizi gibi bu aylar rahmet ve bereketin çok daha fazla olduğu aylar olduğundan dua ve tövbelerimizi içten bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

Bu aylarda bol bol Kur’an okunmalıdır. Ama Kur’an’ı sadece Arapça şeklinde değil anlamını da öğrenerek geçmek çok daha faydalı olacaktır.

Peygamberimize salat ve selamlar getirilip onun hayatı okunabilir. Kur’an’ın uygulayıcısı olan Hz. Muhammed (S.A.V)’in hayatını bilmek onun güzel örnekliğinden yararlanmak için şarttır.

Yine bu aylarda açları doyurmak, yetimleri giydirmek, fakirlere yardım etmek, ihtiyaç fazlası olan maddiyatı yoksulla paylaşmak Allah katında değer kazandıracak ibadetlerdir.  

Burada bahsedilen ibadetler her zaman yapılacak ibadetlerdir. Bu aylar dışında da Müslüman bireylerin dinin gereklerini yapmaları için sürekli gayret göstermeleri gerekiyor.

 

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım