UBER nedir? UBER nasıl çalışır? UBER nereden indirilir?

Son Güncelleme: 13 Mart 2018 Salı 12:33

Günlerdir gündemden inmeyen UBER nedir? UBER ne işe yarar? UBER, kendisine yapılan saldırılarla adını duyurdu ve birçok vatandaş UBER nedir sorusunun cevabını aramaya başladı. İşte UBER ile alakalı detaylar.

Son zamanlarda taksiciler ile UBER arasındaki gerginlik iyice tırmanınca UBER nedir ve UBER ne işe yarar soruları gündeme geldi. Her gün bir UBER haberi çıkması ile UBER nedir sorusuna yanıt arayanlar internetin başına geçtiler. İşte UBER ile alakalı bilinmesi gerekenler.

UBER, taksicilik sektöründe teknolojik altyapıyı kullanan ve internetin insanlara sağladığı kolaylıklardan bir tanesi. UBER, internet yolu ile sizi civarınızdaki bir sürücü ile eşleştirip dilediğiniz yere gitmenizi sağlayan bir yol.

UBER NEDİR?

UBER’in kökeni San Francisco ve Kaliforniya’ya gidiyor. UBER, Amerikan uluslararası ulaşım şebekesi şirketidir. 2015 tarihinde UBER, 58 ülkede ve 300 şehirde kullanılmaya başlanmıştır.

Bu uygulamanın mucidi Travis Kalanick ve Garrett Camp isimli şahıslar 2008 yılında karın yoğun olduğu bir Paris akşamında taksi bulamadılar ve akıllarına güzel bir fikir geldi. Bir tuşa dokun ve bir araç edin. Telefona yüklenen bir program ile yolculuk yapmak isteyen kişiler kendilerine en yakın şoförü bulabilmekte. Uygulama sayesinde yolcu kendi konumunu bildiriyor. Bu şekilde şoför de yolcunun olduğu yere gidip onu alıyor.

UBER’DE ONLİNE ÖDEME

UBER’in bir özelliği de kredi ve banka kartı ile ödeme yapabilmenin mümkün olmadı. Yolculuk yapacak kişiler daha taksiye binmeden bulunduğu yerden gideceği yere kadar olan mesafede ortalama ne kadar ücret ödeyeceğini hesaplayabiliyor ve bunu online olarak ödeyebiliyor.

UBER NASIL KULLANILIR

UBER programı akıllı telefona kurulduktan sonra evvela telefon numarası ve mail adresi ile kayıt olunuyor. Kayıt işleminin ardından UBER’in ana sayfası açılacaktır.

Ana sayfadaki haritadan bir konum seçtikten sonra arama kutucuğuna gelerek gidilecek yer yazılıp UBER aracı çağrılmaktadır. 3 çeşit UBER aracı vardır:  Bunlar Uber Taxi, Uber XL ve Uber Black'tir.

Araç çağırma bölümünde şoför ile eşleşme bulunduktan sonra burada sürücünün ve aracın bilgileri bulunuyor. Aracın plakası, şoförün adı, fotoğrafı ve diğer yolculardan tarafından şoföre verilen puan da burada yer almaktadır. Bu bilgilerden içinize sinmeyen bir şey olursa araç çağırma işlemini iptal edebilirsiniz.

UBER’İ NEREDEN İNDİRECEKSİNİZ

UBER uygulaması hem Android platformu olan Google Play’de hem Iphone platformu olan AppStore’de bulunuyor. Bu marketlerden UBER’i telefonunuza indirerek uygun konumdaki araçlara erişebilirsiniz.

UBER ANDROİD İÇİN TIKLAYINIZ

UBER APPSTORE İÇİN TIKLAYINIZ

TAKSİCİLERDEN TEPKİ

İnternet temelli taksi hizmeti suna UBER’e açılan davanın ertelenmesinden sonra adliye önünde gazetecilere konuşan  İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, bu duruma tepki gösterdi ve Avrupa’daki taksiciler gibi sağı solu yakıp yıkmak istemediklerini ifade etti.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım