TRT World ekibine Myanmar'da hapis cezası

  • 6296
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 10 Kasım 2017 Cuma 16:37

Myanmar'da içlerinde TRT World'un serbest muhabirlerinin de bulunduğu 4 kişi, ruhsatsız drone bulundurmaktan ikişer ay hapse mahkum edildiler.

Myanmarlı emniyet yetkilisi Sann Aung, açıklamada, TRT World için çalışan ve parlamento binası civarlarında drone ile görüntü aldıkları iddiasıyla 27 Ekim'de gözaltına alınan gazeteciler Singapurlu Lau Hon Meng ve Malezyalı Mok Choy Lin ile Myanmar vatandaşı şoför ve yerel gazeteci Aung Naing Soe'nin başkent Nepido'da mahkeme karşısına çıktığını ifade etti.

Sann Aung, gazetecilerle sürücünün yasalar uyarınca ikişer ay ağır hapis cezasına çarptırıldığını ifade etti.

Emniyet yetkilisi Sann Aung, söz konusu kişilerin, İthalat ve İhracat Kanunu çerçevesinde ülkeye izinsiz olarak drone sokmak suçlamasından da 16 Kasım'da tekrar hakim karşısına çıkacaklarını ifade etti.

Suçlu bulunmaları halinde sanıklar, 3 yıla kadar hapis ya da para cezası alabilecek. Gazetecilerden Aung Naing Soe’nın annesi Daw Thandar, oğlunu cezaevinde ziyaret edemediğini dile getirerek,

"Verilen ceza, saçmalık. Ülkemizdeki drone'lardan hiçbiri ruhsatlı değil. En azından oğlum ve şoför serbest bırakılmalı zira onlar drone'un sahibi değiller" dedi.

Gözaltına alınmasının ardından Yangon'daki evine baskın yapılan Aung Naing Soe'nin bilgisayarına el konulduğu kaydedildi.

Belgesel yapımcısı serbest muhabirlerin gözaltına alınmasından 4 gün sonra TRT World'den yapılan açıklamada, Myanmar Enformasyon Bakanlığının çekim konusunda önceden bilgilendirildiği belirtildi.

Açıklamada,

"Ekibimiz, bir parlamento üyesiyle röportaj yaptıktan sonra drone ile başkentteki parlamento binasını görüntülemek istedi. Drone'u uçurmadan önce güvenlik yetkilileri tarafından gözaltına alındılar" bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım