Topkapı Müzesi'nden 'uygun kıyafet' uyarısı

Son Güncelleme: 05 Şubat 2018 Pazartesi 11:26

Topkapı Müzesi Müdürlüğü, 'Kutsal Emanetler' isimli bölümü ziyaret esnasında şort, mini etek, askılı ve straples bluz giyilmemesini istedi.

Topkapı Sarayı Has Oda’daki ‘Kutsal Emanetler’ bölümüne mini etek, şort ve askılı açık kıyafetler ile ziyaretlerin yapılmasından şikayetçi olan bazı kişiler, TBMM Dilekçe Komisyonu'na bir yazı yazarak bu konuda Meclis'in devreye girmesini ve 'gerekli hassasiyetin sağlanmasını' istedi.

TBMM Dilekçe Komisyonu da konuyu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sordu. Bakanlık, ‘Kutsal Emanetler’i ziyaret etmek isteyen ama uygunsuz kıyafeti olduğu öne sürülen kişilerin örtünmeleri için şal verildiğini ve levhalarla uyarılarda bulunulduğunu kaydetti.  

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın TBMM’ye gönderdiği yazıda şöyle denildi: 

“Topkapı Sarayı Müzesi’nden alınan bilgiye göre, Kutsal Emanetler Dairesi girişinde uygunsuz kıyafetler ve bebek arabaları ile seksiyona girilmemesi konusunda uyarı levhaları bulunuyor, müzenin web sitesinde ve gişelerinde gerekli uyarılar yapılıyor, yine aynı bölümde yaz sezonunda bayan ziyaretçilere şal veriliyor ve anılan dairede geleneğe uygun olarak Kur’an-ı Kerim okunması için yapılan teşhir-tanzim çalışmalarında özel bir mekan düzenleniyor.”  

Ayrıca Topkapı Müzesi Müdürlüğü’nün internet sitesine ‘Kutsal Emanetler Dairesi ziyareti sırasında şort, mini etek, askılı ve straples bluz giyilmemesi rica olunur’ uyarısı konuldu. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım