Terörist başı Öcalan posterleri önünde oy kullandılar

Son Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi 11:48

Suriye'de federasyon kurmayı amaçlayan Kürtlerin organize ettiği ilk yerel seçimler yapıldı. Oy verme işlemlerinin PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın portresinin önünde kurulan sandıklarda yapıldığı dikkatleri çekti.

Suriye'de federasyon kurmayı hedefleyen Kürtlerin düzenlediği ilk yerel seçimler yapıldı. DW Türkçe’den alınan haberlere göre Suriyeli Kürtlerin ülkenin kuzeyinde ilan ettiği kantonlardaki yerel yönetimlerin temsilcilerini belirleyecek olan oylama, üç aşamalı bir seçimin ilk adımı. Bu aşamada, 3 bin 732 mahalle, nahiye ya da köyün temsilcisi seçiliyor. 12 bin 421 adayın ortalama yarısı kadın. Her yerel yönetimin bir erkek bir de kadın eş başkana sahip olması öngörülüyor. Sürecin 3 Kasım'daki 2. aşamasında, kasaba ve bölgelerin icra konseylerinin üyeleri tespit edilecek. 19 Ocak'taki son aşamada ise hem her bir kanton için ayrı meclis, hem de ortak bir parlamento seçilecek.

BOYKOT

Demokratik Birlik Partisi (PYD) öncülüğündeki koalisyonun girişimi ile yapılan seçimler bazı muhalefet partiler tarafından boykot edildi. Bu partilerin başında federasyon fikrine karşı çıkan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) geliyor. ABD merkezli düşünce kuruluşu Washington Enstitüsü'nden Suriye uzmanı Fabrice Balanche,

"Bu seçimler bir demokrasi simülasyonu olacak. Çünkü çok partili bir sistem ya da özgürlük yok" dedi.

ANKARA'DAN TEPKİ

Şam rejiminin geçtiğimi ay "şaka gibi" diye nitelediği seçimlere Ankara da tepkili. Türkiye, PKK'nın Suriye kolu olarak tanımladığı PYD'yi terör örgütü olarak kabul ediyor. Kuzey Irak'taki referanduma şiddetle karşı çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'de bir Kürt devleti kurulmasına da asla izin vermeyeceğini ifade etmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım