TBMM nükleer silahlar raporundan çarpıcı sonuçlar

  • 29099
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 31 Ekim 2017 Salı 12:04

ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer silah denemeleri nedeniyle gerginlik yaşanırken, TBMM, dünyadaki nükleer silah dağıtılımını araştırdı. TBMM, ABD’nin Türkiye’nin de aralarında yer aldığı beş NATO ülkesinde 150 nükleer silahı bulunduğunu bildirdi.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, 'Nükleer Silahlara İlişkin Veriler' isimli araştırma raporunda çok çarpıcı bilgilere yer verdi. Milliyet'in haberine göre Temmuz 2017 itibarı ile 14 ülkede 107 sahada yaklaşık 15 bin nükleer silah bulunuyor. 

9 ÜLKEDE NÜKLEER SİLAHLAR VAR

Raporda nükleer silahların ortalama 9.400’ünün askeri kullanım için cephaneliklerde bulunduğu, geriye kalanlar yok edilmek üzere atıl beklediği bilgisi verildi. Cephaneliklerdeki silahların yaklaşık 4.150’sinin her an kullanılabilecek durumda iken, bin 800’ü kısa sürede kullanıma hazır hale getirilebilecek yüksek alarm düzeyinde olduğu ifadesi edildi.

Dünya nükleer silah stokunun, çok büyük bir kısmı (% 93) Rusya ve ABD, de olmak üzere İngiltere, Fransa, Çin, İsrail, Hindistan, Pakistan ve Kuzey Kore dahil toplam 9 ülkede olduğu kaydedildi.

ABD'NİN 6 HAVA ÜSSÜNDE 150 NÜKLEER SİLAHI VAR 

Türkiye’de nükleer silah olduğu bilgisi TBMM’nin hazırladığı raporda kayda da geçirilirken, nükleer silah sahibi olmayan beş NATO üyesi ülkesindeki (Belçika, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye) 6 hava üssünde yaklaşık 150 ABD nükleer silahı bulunduğu belirtildi.

Raporda, nükleer silah bulunan dokuz ülkeden 5'inin (ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere) Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması çerçevesinde, 'nükleer silah sahibi ülke' statüsünde bulunduğu, Hindistan, Pakistan ve İsrail’in bu anlaşmaya hiçsir zaman taraf olmadan nükleer silaha sahip olduğu belirtildi.

Raporda bunun yanında  Kuzey Kore’nin 2003’te Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması’ndan çekilerek nükleer silah geliştermeye devam ettiği vurgulandı.

Rapordaki verilere göre Rusya’nın 7.000 ABD’nin 6.800, Fransa’nın 300, Çin’in 260, İngiltere’nin 215, Pakistan’ın 130, Hindistan’ın 120, İsrail’in 80 ve Kuzey Kore’nin ise 10 adet nükleer silahı bulunuyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım