Soylu ve Fazli: Ortak meselelerimiz var

Son Güncelleme: 10 Aralık 2017 Pazar 07:45

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, Tahran'da katılımda bulundukları Karma Güvenlik Toplantısının ardından güvenlik, sınır kontrolü ve kaçakçılık ile mücadele konularında açıklamalar yaptılar.

Toplantının ardından yapılan ortak basın toplantısında konuşan İçişleri Bakanı Soylu,

"Büyük bir medeniyet havzasının iki önemli yapı taşı olan İran ve Türkiye'nin özellikle güvenlik konularında bir araya gelmesi ve adımlarını, yol haritalarını belirlemesi bölgemizin hem huzuru hem refahı hem de güvenliği ve asayişi için en önemli nokta olarak altı çizilmelidir" dedi. 

Soylu, terörle mücadele, göç, sınır konuları, uyuşturucu, kaçakçılık ve organize suçlar gibi tüm meseleleri tek tek ele aldıklarını, bundan sonraki süreçte atacakları adımları belirlediklerini dile getirdi.

FAZLİ: ORTAK MESELELERİMİZ VAR

İran İçişleri Bakanı Fazli ise önümüzdeki dönem Türkiye'de düzenlenecek olan Karma Güvenlik Toplantısı'nda terör ile mücadele, sınır güvenliği ile insan ve mal kaçakçılığı gibi sorunlar için bazı kararlar alacaklarını belirtti. "Ortak meselelerimiz var. İki ülke güvenlik konusunda başarılar elde etmiş durumda" şeklinde konuşan Fazli, şunları kaydetti:

"İran, Türkiye ve diğer bölge devletlerinin de işbirliği ile IŞİD'i yendiğimiz gibi, yeni fitneleri de ortadan kaldıracağız. Biz ve Türkiye güvenlikli ortak sınırlar istiyoruz. İki ülke arasında kurulacak ileri düzeydeki ticari, siyasi ekonomik ve güvenlik ilişkileri tüm bölge için bir örnek oluşturabilir ve bölge barışı için altyapı hazırlayabilir."

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım