Şoförler dikkat! Sinop Sulh Cezadan emsal niteliğinde karar!

  • 5271
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 16 Kasım 2017 Perşembe 14:36

Avukat Ali Can Çiçek, Sinop - Samsun Karayolu’ndaki Demirci Köyü Tüneli’nde aracı ile saatte 122 kilometre hızla seyir halindeyken radara yakalandı. Avukat Çiçek kararın iptali için mahkemeye başvurdu. Mahkemeden çok emsal niteliğinde bir karar çıktı.

Kırıkkale Barosu’na kayıtlı Avukat Ali Can Çiçek, mart ayında Sinop - Samsun Karayolu’ndaki Demirci Köyü Tüneli’nde aracıyla saatte 122 km hızla seyir halindeyken radara yakalandı.

Alınan haberlere göre Çiçek’e 206 TL idari para cezası kesildi. Ceza karar tutanağı haziran ayında tebliğ edilen avukat Çiçek, güzergâhta hız sınırını ifade eden tabela ve radar kontrol levhası olmadığı ve cezanın tuzak niteliğinde olduğunu belirterek cezaya itiraz etti. Kararın iptali için Sinop Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurdu.

Sinop Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ise bölgede toplamda 27 “radar kontrol ve radar” levhasının bulunduğunu, otomobiller için bölünmüş yollarda hız limitinin 110 kilometre olduğunu kaydetti. İdari işlemin hukuka uygun olduğunu savundu.

MAHKEME: HUKUKA AYKIRI

Sinop Sulh Ceza Hâkimliği kararında, hız limitinin 110 kilometre, % 10 yasal tolerans ile 121 kilometre olduğunu ifade etti. Sürücünün hızının 122 kilometre ölçüldüğü ve sınırı sadece 1 kilometre ile aştığını dikkate alan hâkimlik, “1 kilometre hız aşımının da makul karşılanabileceğine” kanaat getirdi.

Avukat Ali Can Çiçek’in itirazını yerinde gören hâkimlik, cezanın hukuka aykırı olması nedeniyle idari para cezasını kaldırdı. Ali Can Çiçek, kararın aynı durumda bulunan mağdurlar açısından emsal olduğunu dile getirdi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım