Rusya, ABD ve Ürdün ateşkeste anlaştılar...

  • 6643
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 12 Kasım 2017 Pazar 12:23

Rusya, ABD ve Ürdün'den yetkililer başkent Amman'da toplanarak, Suriye'nin güneyindeki gerilimi azaltma bölgesinde ateşkes sağlanması konusunda anlaşma imzaladılar.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Vietnam'daki APEC zirvesinde yaptığı görüşmeden sonra Suriye'de ateşkes konusunda önemli bir anlaşma gerçekleştirildi. 

Ürdün Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Muhammed el Mumeni'nin yaptığı açıklamaya göre Rus, ABD'li ve Ürdünlü yetkililer başkent Amman'da toplanarak, Suriye'nin güneyinde ateşkes sağlanması konusunda anlaşmaya vardılar.

Anlaşmanın Suriye'de şiddet olaylarını durdurmak ve krize sürdürülebilir siyasi çözüm bulmak amacıyla ortak üçlü çabalar kapsamında atılmış bir adım olduğunu ifade eden Mumeni,

"Yeni anlaşma, üç ülkenin 7 Temmuz'da Suriye'nin güneybatısındaki temas noktaları boyunca ateşkes sağlama anlaşması kapsamında yaptığı düzenlemeleri destekliyor" ifadelerini kullandı.

Ürdün'ün girişimi ile bahsie geçen üç ülke arasında mayıs ayında başlayan görüşmeler ateşkesin desteklenmesi, ülkede yeniden istikrar sağlanana kadar gerginliğin düşürülmesi ve bölgeye insani yardımların ulaşmasına izin verilmesini öngören anlaşmanın imzalanmasıyla sonuçlanmıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım