Riyad: Sabırlı ol iyi haberler alacaksın!!!

Son Güncelleme: 10 Aralık 2017 Pazar 07:37

Suudi Arabistan’ın ülkedeki medya kuruluşlarına Trump’ın Kudüs kararı ile alakalı fazla yayın yapmamaları konusunda uyardığı iddia edilirken Riyad’ın perde arkasında hazırlanmakta olan bir barış planı konusunda Filistinlileri ikna etmeye çalıştığı iddia ediliyor.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, evvelki gün BM Güvenlik Konseyi’nde Filistin - İsrail barışı için yeni bir plan hazırlandığını açıkladı, fakat detay vermedi.

Trump’ın damadı Jared Kushner, bir zamandır Ortadoğu barışının canlandırılması için temaslarda bulunuyor. Yahudi asıllı 36 yaşındaki Kushner, 32 yaşındaki Suudi Veliaht Prensi Muhammed ile de yakın ilişkiler geliştirmiş durumda.

Reuters ajansına göre barış planı stratejisinde Riyad ile ABD’nin aynı gemide yer aldıkları anlaşılıyor. Dört Filistinli yetkili, Prens’in, Trump ve damadının 2018 yılının ilk yarısında açıklamaya hazırlandıkları bu planla ilgili olarak Filistin lideri Mahmud Abbas ile de görüştüğünü kaydetti.

PRENS, DESTEK İSTEDİ

Bir Filistinli yetkili Prens’in kasım ayında Riyad’da yapılan görüşmede ‘Ebu Mazen’ olarak da bilinen Abbas’a, “Sabırlı ol, iyi haberler alacaksın. Barış süreci devam edecek” dediğini aktardı. Trump’ın da Abbas’a “Hoşuna gidecek bazı tekliflerim olacak” dediği belirtiliyor.

Fakat ABD’nin planının Filistinlilerin taleplerini karşılamayacağına dair şüpheler sözkonusu. Özellikle de Filistin’in bağımsızlık halinde başkenti yapmak istediği Doğu Kudüs konusunda tavize zorlanabileceği kaygısı mevcut. Ayrıca Batı Şeria’daki Yahudi yerleşimlerin kalması öngörülürken sınır kontrolünün de İsrail’de olması planlanıyor.

Washington’daki Brookings Enstitüsü’nden Shadi Hamid, Kudüs’ün başkent olarak tanınması ile alakalı,

“Suudiler bir kırmızı çizgi çekseydi Trump’ın böyle bir adım atması muhtemel değildi” diyor.

Öte yandan, İran’ın artan nüfuzuna karşı S.Arabistan’ın ABD ile işbirliği içinde olmak istediği de biliniyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım