Putin'den Erdoğan'a Yılbaşı tebriği

  • 7223
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 30 Aralık 2017 Cumartesi 16:02

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği yeni yıl kutlama mesajında, Moskova ve Ankara’nın yakın işbirliğinin Suriye başta olmak üzere ‘Ortadoğu’da terörizmin yayılmasının önüne duvar örülmesini sağladığını’ ifade etti.

Kremlin’nin yaptığı açıklamaya göre, Rusya lideri Putin, Türk mevkidaşı Erdoğan’a, yeni yılını kutladığı bir mesaj gönderdi.

Putin Erdoğan’a tebrik mesajında, Rusya ve Türkiye arasındaki sıkı işbirliğinin Ortadoğu’da terörizm tehdidinin yayılmasının önüne ‘sağlam bir bariyer çektiğini’ ifade etti.  Putin ayrıca, bu işbirliğinin, Suriye’deki krize siyasal çözüm sürecinin başlatılması için gereken koşulların oluşmasına da yardım ettiğini vurguladı.

Diğer taraftan Putin, 2017’de Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tamamen onarılması dışında, ikili işbirliğini bir dizi alanda eskisine göre daha da ileriye götürebildiklerini belirtti.

Rusya lideri, Türkiye ile 2018’de de hem ikili hem de bölgesel ve uluslararası alanda yapıcı diyaloğu ve ortak çalışmaları devam ettirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

PUTİN'DEN TRUMP'A DA MESAJ

Ayrıca Putin, ABD Başkanı Donald Trump’a da bir yeni yıl mesajı iletti. Putin Trump’a mesajında, uluslararası durumun pek iyi sayılamayacağı bu dönemde, Rusya ve ABD arasında yapıcı bir diyalog kurulmasının, dünyadaki stratejik dengenin güçlendirilmesi ile küresel sorunlara en iyi çözümlerin bulunması için özellikle gerekli olduğunu belirtti.

Rus lider ayrıca, Moskova ve Washington arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için tarafların eşitliği ve karşılıklı saygı prensibinin esas alınması gerektiğini vurguladı. Putin, bu prensiplerin, ABD ile aralarında ‘uzun vadeli pragmatik bir işbirliği kurulmasına olanak vereceğini’ de ekledi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım