Putin: IKBY'ye petrol ambargosu petrol fiyatlarını artırır

Son Güncelleme: 04 Ekim 2017 Çarşamba 18:28

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılan tartışmalı referandumun ardından buradaki bölgesel hükümete petrol ambargosu uygulanması çağrıları ile alakalı olarak "IKBY'ye yönelik petrol ambargosu, petrol fiyatlarının artmasına neden olur. Fakat kimsenin bu yola başvuracağını sanmıyorum" dedi.

Putin, Rusya'nın başkenti Moskova'da organize edilen Rus Enerji Haftası'nın ana oturumunda, IKBY'de geçen hafta düzenlenen bağımsızlık referandumu ile alakalı bir soruya şöyle cevap verdi:

"Kürt halkıyla tarihsel olarak iyi ilişkileri var. Bu sürece karışmıyor, hiçbir şeye karşı kışkırtmıyor, kimseyi de bir şeye itmiyoruz. Irak'ın Kürt bölgesi etrafındaki tartışmalar konusunda durumu alevlendirmemek için gerekli olan her şeyin yapılması gerektiğine inanıyoruz. Söylediklerimizin hepsi, tarafların birbirlerine ulaşıp herkes için kabul edilebilir bir çözüm bulmasına yönelik. Nitekim bağımsızlık referandumu, Irak'ın iç meselesi" 

IKBY'ye petrol ambargosu petrol fiyatlarını artırır

Rus haber ajansı Sputnik'den alınan haberlere göre Putin, Türkiye'den IKBY'den petrol akışının kesilebileceği ile alakalı yapılan uyarıların uygulanması halinde bunun Erbil'i ne derece etkileyeceği şeklindeki soru üzerine ise şu ifadeleri kullandı:

"Petrol akışının kesilmesi küresel enerji piyasalarına da yansır, petrol fiyatları artar. Fakat benim düşünceme göre bu kimsenin çıkarlarına uygun değil. Yapılan çağrıların durumu alevlendirmemesi gerekiyor."

Erdoğan ne demişti?

IKBY'de yapılan referandumdan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptırımların devreye girebileceği uyarısını yapmıştı. Erdoğan, Irak Kürdistanı'ndan gelen petrol akışının da kesilebileceğini ifade ederek

"Bir vanayı kapadığımız anda iş bitti. Bütün geliri meliri hepsi ortadan kalkıyor. TIR'lar Kuzey Irak'a çalışmadığı anda bunlar yiyecek, giyecek bulamayacaklar. Öyle bir duruma gelecekler. Niye? Mecburuz, yaptırım" demişti.

Kuzey Kore açıklaması

Putin, son dönemde ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerilime vurgu yaparak Kuzey Kore'yi vurmanın mümkün olduğunu ifade ederken,

"Ancak bu adımın istenilen sonucu vereceği meçhul" dedi ve Kore yarımadasında kullanılan savaş söyleminin tehlikeli olduğunu vurguladı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım