POMEM 2018 başvuruları başladı. Polis Akademisine 10 bin polis alım ilanı

  • 1048
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 07 Mart 2018 Çarşamba 07:57

Polis Akademisine 10 bin polis alım ilanı açıklandı. Peki POMEM 2018 başvuruları ne zaman başlıyor? Başvuru şartları ile ilgili detaylar açıklandı mı? İşte ayrıntılar…

POMEM 2018 başvuruları ne zaman? Sorusunun yanıtı binlerce polis tarafından bekleniyor. Polis Akademisine 10 bin polis alım ilanı açıklandıktan sonra heyecan başladı. 

POMEM BAŞVURU TARİHİ

POMEM başvuruları 2018 yılında 12-23 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Polis olmak isteyen binlerce kişi POMEM 22. dönem başvurusunun nasıl yapıldığını merak ediyor. İşte POMEM polis alımı başvuruları ile alakalı tüm merak edilenler...

Polis Akademisi Başkanlığı önlisans ve Lisans alanlarından toplamda 1000’i kadın 9000’i erkek olmak üzere 10 bin polis alınacağını açıkladı. Ama açıklamada şartlar konusuna şu anda değinilmedi. Ama geçen senenin başvuru koşullarına bakarak biz de sizler için bu haberi yapıyoruz. Şartların geçen sene ile yakın olabileceği ifade ediliyor.

Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin (POMEM) resmi internet sitesi üzerinde gerçekleştirilen açıklamaya göre, lisans mezunu olanlardan 7 bin 200 erkek, 800 kadın ve önlisans mezunu olanlardan ise bin 800 erkek ile 200 kadın olmak üzere toplam 10 bin öğrenci adayının alınacağı açıklandı.

Polis Akademisi Başkanlığınca, 22. dönem POMEM polis alımı başvurusu ile alakalı merakla beklenen ilan açıklandı. İlanda alınacak personel sayısı net bir şekilde ifade edilirken POMEM 2018 başvuru koşulları ile alakalı ayrıntıların ileriki günlerde yapılacağı ifade edildi.

İşte yapılan resmi açıklama metni:

"Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 22. Dönem için lisans mezunlarından 7.200 erkek, 800 kadın, önlisans mezunlarından 1.800 erkek ve 200 kadın olmak üzere toplam 10.000 öğrenci adayı alınacaktır.

Ön başvurular Polis Akademisi internet sitesinden yapılacak olup, ön başvuru tarihleri, adaylarda aranacak şartlar ve istenecek belgeler aynı sitede önümüzdeki günlerde açıklanacaktır."

ÖNCEKİ YILLARDA BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİ?

Polis Akademisi Başkanlığınca ilan edilen alımlardan sonra gözler alımlardaki başvuru koşullarının açıklanmasına döndü. 22. Dönem Polis Alımı başvuru koşulları henüz açıklanmadı. Ama önceki senelerde yapılan alımlardaki şartlar bize ipucu verecektir. İşte, önceki dönemlerde yapılan alımlar ile alakalı koşullar hakkında bazı ayrıntılar.

En önemli kriterlerden birisi önlisans ve Lisans mezunu olmak yani 2 senelik ya da 4 senelik bir üniversite bitirmiş olmak. Ayrıca bu okullara denkliği YÖK tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında mezun olanlarda başvuru yapabilir.

Önemli kriterlerden bir tanesi de KPSS puanı. Geçmiş dönemlerde Bakanlık tarafından tespit edilen KPSS taban puanı ve üzerindekilerin başvuruları alınmıştı. Büyük bir kitleyi elemesi bakımından KPSS önemli bir kriter. Burada Lisans bölümlerinin P3 puanlarının 60 ve üstü; önlisans bölümlerinin P93 puanlarının 70 ve üstü olması beklenebilir. Lisans mezunlarının 2016 ve 2017; önlisans mezunlarının ise 2016 KPSS puanlarına bakılacaktır.

Bu arada Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocukları için koşullarda farklılık oluşuyor. Bu özelliklere sahip adayların 2016 veya 2017 seneleri içerisinde gerçekleştirilen KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az 48,00, 2016 senesi içerinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden 56,00 taban puan veya üzerinde puan almış olmaları gerekecek.

Sınavın yapıldığı senenin 31 Aralık günü itibari ile erkek ve kadın adayları için 30 yaşından gün almamış olmak. Yani 31 Aralık 1988 ve daha sonraki tarihlerde doğmak.

Hukuki olarak silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya engel olmaması.

Sağlık koşullar yönetmeliğinden tespit edilen kriterleri üzerinde taşımak.

Bunlarla beraber liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları erkeklerde en az 167 cm, kadınlarda ise en az 162 cm olacaktır.

 

 

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım