Muhaliflerden Soçi kararı!

Son Güncelleme: 27 Ocak 2018 Cumartesi 16:04

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) başkanı Nasır Hariri, Soçi'de yapılacak olan Ulusal Diyalog Kongresi'ne de katılmayacaklarını açıkladı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da iki gün devam eden Suriye konulu özel toplantıdan sonra basın toplantısı yapan MYK Başkanı Hariri, görüşmeler ile alakalı açıklamalar yaptı.

Hariri, Esed rejiminin siyasi geçiş için kararlılığını test eden uluslararası sürecin dün itibarıyla bittiğini, kendi adlarına muhalefet heyeti olarak BM, Rusya, Türkiye ve diğer ülkelerle Viyana'da olumlu görüşmeler yaptıklarını dile getirdi.

Soçi'de yapılacak Ulusal Diyalog Kongresi'nin muhtemel sonuçlarını iki günlük toplantıda ayrıntılarıyla ele aldıklarını ifade eden Hariri,

"MYK olarak Soçi'ye gitmeme kararı aldık." dedi.

"Halkımızdan son aylarda katılmamamız gerektiği yönünde yoğun yorumlar aldık." ifadesini kullanan Hariri, siyasi geçiş müzakerelerine Cenevre'de devam edeceklerini vurguladı.

"PYD, Türkiye'den önce Suriyeliler için sorundur"

Hariri, bir gazetecinin Zeytin Dalı Harekatı ile alakalı sorusu üzerine

"PYD, Türkiye'den önce Suriyeliler için sorundur. Milisleri var. Sivillere karşı ihlalleri var." dedi.


MYK başkanı Suriye'yi bölme hedefindeki tüm örgütlere karşı olduklarının altını çizdi.

Viyana'da Cenevre 9 görüşmeleri kapsamında 25-26 Ocak’ta düzenlenen iki günlük özel toplantıda, ana gündemi 29-30 Ocak'ta Soçi'de düzenlenecek Ulusal Diyalog Kongresi hazırlıkları ve Kongre'de oluşturulması beklenen anayasa komisyonu konusu oluşturdu.Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım