Muhalefetin eleştirdiği 2 YSK düzenlenmesi aynen geri geliyor

Son Güncelleme: 11 Aralık 2017 Pazartesi 07:51

TBMM’de geçtiğimiz haftalarda yasalaşan Yüksek Seçim Kurulu Yasası’na konulmak istenen ama muhalefetin eleştirileri üzerine metinden çıkartılan 2 tartışmalı düzenleme tekrardan geliyor. Hükümetin sandık kurulu başkanları ve müşahitlik düzenlemelerini, uyum yasasının içine aynen koyacağı ifade edildi.

Alınan haberlere göre, sandık kurulu başkanlarının parti temsilcilerinden olması uygulamasına son veren ve bu kişiler için devlet memuru olması zorunluluğu getiren düzenleme ile partiler ve bağımsız adayların sandık sayısının iki katı kadar müşahit adına düzenlenmiş fotoğraflı müşahit kartını ilçe seçim kuruluna teslim etmeleri zorunluluğu TBMM'de tartışmalara sebep oldu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) düzenlemesi, eleştiriler üzerine bu tartışmalı maddeler olmadan yasalaşmıştı. 

Fakat AK Parti'nin tartışma yaratan bu maddeleri uyum yasaları kapsamında çıkarmak istediği öğrenildi. Buna göre, parti müşahiti olmayı zorlaştıracak düzenleme uyum paketine taşınacak. Ayrıca, sandık kurulu başkanlarının devlet memuru olması zorunluluğu da yeniden getirilecek.

Muhalefet, bu düzenlemelerin iktidar dışındaki partilerin sandık denetimini engelleme amaçlı olduğunu ifade ediyor. Hükümet çevreleri ise düzenlemenin, özellikle Doğu ve Güneydoğu’da terör örgütlerinin sandıklar üzerindeki baskısını ortadan kaldırılmayı amaçladığını savunuyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım