Mimarlar Odası'ndan Melih Gökçek'e suç duyurusu

  • 30627
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 31 Ekim 2017 Salı 07:35

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, geçtiğimiz cumartesi günü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu.

Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Hesap vermeden gitmek yok” şeklinde konuşurken mimarlara destek veren Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da “Bugün buraya emir demiri kessin diye değil yargı demire hak ettiği cezayı versin diye geldik” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, 23.5 senelik görevi süresince şehre  büyük zararlar verdiğini iddia ettikleri Gökçek hakkında Ankara Adliyesi’nde suç duyurusunda bulundular. Gökçek ile alakalı hazırladıkları hasar tespit raporunu da suç duyurusu dilekçesi ile sunan mimarlara Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka destek verdi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, başvuru öncesinde şu açıklamayı yaptı:

600 CİVARINDA DAVA SÜRÜYOR

“23.5 yıl boyunca yaptığı bütün plan değişikliklerini parsel parsel takip edip hem hukuksal sürece taşıdık hem de aslında mahkeme kararlarını uygulamadığı için Melih Gökçek hakkında 35 kez suç duyurusunda bulunduk. Bunların hiçbiri işleme alınmadı. Şu anda onun uygulamalarından, Ankara’ya yaptığı tahribatlardan kaynaklı 600’e yakın davamız devam ediyor. Atatürk Orman Çiftliği alanlarına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurduğumuz davalarımız var.

Suç duyurusunda bulunduğumuz noktalar şunlar: Görevi kötüye kullanmak, Anayasa’nın üçüncü maddesi olan Ankara’nın başkent özelliğini ihlal etmek. Bir diğeri de Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkındaki kanuna aykırılık.

HESAP VERMEDEN GİTMEK YOK

Hesap vermeden gitmek yok. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odaları olarak bundan sonra görevimiz Ankara’ya yapılan tahribatların hesabını vereceği günler için mücadele etmek.”

Aylin Nazlıaka ise konu ile alakalı şunları söyledi:

“Biz buraya emir demiri kessin diye değil, yargı demire hak ettiği cezayı versin diye geldik. Melih Gökçek bir kent suçlusudur. Ankaralılara geri dönülmez, telafisi olmaz birtakım hasarlar vermiştir. Ankaralıların hakkını gasp etmiştir. Ey Melih Gökçek ensendeyiz, peşini bırakmayacağız. İstifa ederek suçlarından arınamazsın, yok öyle yağma” dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım