Mezar saldırganlarına tepkiler çığ gibi

Son Güncelleme: 15 Eylül 2017 Cuma 09:07

Tutuklu HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un mezardan çıkarılmasına sebep olan saldırıya sert tepkiler geldi. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Hesabını vereceklerdir” derken, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Kınıyoruz” dedi. Hatun Tuğluk, Tunceli’de defnedildi.

Konu ile alakalı Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ:

“Bu hadiseyi kınıyorum, yapanları lanetliyorum. Yargı önünde yaptıkları işin hesabını vereceklerdir. Medeniyet değerlerimizle, geleneklerimizle, inancımızla bağdaşmayan, saygısız ve ölçüsüz, oldukça çirkin bir davranış söz konusu. Bunu kabul etmemiz, hoş görmemiz asla mümkün değildir. 20-25 kişilik bir grup bu davranışı yapıyor. Aile cenazeyi defnetmekten vazgeçiyor. Ailenin kararına saygı duyulacağı açıklaması yapıldı. Cenazenin mezardan çıkarılması bu 20-25 kendini bilmez kişi tarafından yapılmış bir iş değildir. Toplumumuzu gerecek böylesi saygısız davranışlardan uzak durmak lazım.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı adına bu hadiseyi en net şekilde kınadığımızı ifade etmek istiyorum, diyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,

Bu gayri insani tutumu kabullenmek mümkün değildir. Bu bizim inanç, kültür, medeniyet değerlerimizle asla bağdaşmayan bir tutumdur, çirkin bir yaklaşımdır. Bir cenaze töreninde bu tür hadiselerin yaşanmasını telin ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Bununla ilgili bir adli süreç başlatıldı. Takipçisi olacağız.

Cumhurbaşkanlığı adına bu hadiseyi en net şekilde kınadığımızı ifade etmek istiyorum. Bu gayri insani tutumu kabullenmek mümkün değildir. Bu bizim inanç, kültür, medeniyet değerlerimizle asla bağdaşmayan bir tutumdur, çirkin bir yaklaşımdır. Bir cenaze töreninde bu tür hadiselerin yaşanmasını telin ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Bununla ilgili bir adli süreç başlatıldı. Takipçisi olacağız.” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aysel Tuğluk’un abisi Alaattin Tuğluk’u telefonla arayıp başsağlığı dileğinde bulundu. Kılıçdaroğlu,

"Yaşanan olayları tasvip etmek mümkün değil. Örf ve geleneklerimizde böyle bir durumun olması mümkün değil, böyle bir olayın yaşanması bizleri çok üzmüştür, çok üzgünüm. Yaşananları kabul etmiyorum. Başsağlığı diliyorum" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu:

Defin işleminin hemen akabindeki bu olaylar bizi üzmüştür. Hemen akabinde de sayın valimiz ile olay yerine intikal ettik. Mümkünse orada defin olması lazım geldiğini kendilerinden talep ettik. Ama Tunceli’ye götürmek istediklerini söylediler. (Olaylar organize iddiası) Bu konuda şimdi öyle bir değerlendirmeyi yapmak, erken bir değerlendirme olur. Bizim devlet adamlığımızla da meselelere bakma anlayışımızla da örtüşmez. Adli, idari tahkikatlar yapılsın ondan sonra bakılır.

Diyanet İşleri Başkan Vekili Ekrem Keleş:

“Şiddetle kınanması gereken bir olaydır. Peygamber efendimiz bize cenazelere hürmet etmeyi göstermiş ve cenazelerin arkasından kötü konuşulmamasını tavsiye etmiştir. Cenazelerin iyilikleriyle anılmasını tavsiye etmiştir. Cenazelerle ilgili İslam’ın koyduğu prensiplerle bağdaşmayan tutum ve davranışları tasvip etmemiz mümkün değildir. Bu olayı kesin bir şekilde reddediyoruz. Cenazeler, öfkenin üzerinden ifade edileceği bir materyal yapılmamalıdır. Cenazelerin bu tür olaylara alet edilmesi asla kabul edilemez.”

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım