Melih Gökçek öğrenciye açtığı davayı kaybetti!

  • 1906
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 13 Kasım 2017 Pazartesi 09:10

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek, kendisine “Edepsizsin Melih Gökçek” tweeti atan lise öğrencisine dava açmıştı, fakat öğrenci beraat etti...

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı AK Partili Melih Gökçek, kendisine “Edepsizsin Melih Gökçek” tweeti atan lise öğrencisine dava açtı fakat öğrenci beraat etti. Kararı onayan Yargıtay ise çok ilginç bir örnek verdi.

Gökçek bir kadına “Sen çok mu kürtaj yaptırdın” demesi üzerine Twitter'da “Edepsizsin Melih Gökçek” başlığı altında tweet atan lise öğrencisine 2013'te dava açmıştı. Öğrenci ise Ankara 3. Çocuk Mahkemesi'nde yargılanarak beraat etmişti.

HOŞGÖRÜLÜ OLUNMALI

Yargıtay, bu konudaki onama kararında ‘'Hırsızlıktan mahkum olan'' Polonyalı bir Belediye Başkanı örneğini verdi. 18. Ceza Dairesi kararında

‘'Siyasilere yönelik eleştirilerin, özel kişilere nazaran daha geniş olduğu, iç hukukumuzda ve uluslararası mahkeme kararlarında yerleşmiş bir ilkedir. Siyasetçiler, gazeteciler ve halkın yakın denetimine açık olmayı bilerek tercih etmişlerdir. Bu nedenle getirilen eleştirilere daha geniş hoşgörü göstermek zorundadır” denildi.

SOYGUNCU BAŞKAN ÖRNEĞİ

Kararda ‘'Polonyalı Başkan'' örneği de şöyle aktarıldı:

“Polonya'da bir belediye başkanının hırsızlık suçundan cezalandırılmasının ardından bir gazeteci, belediye başkanını ‘Soyguncu Başkan' olarak tanımlamış ve hakaret suçundan mahkum olmuştur. AİHM ise kararı bozmuştur. AİHM kararında, belediye başkanının kamuya mal olmuş bir kişi olarak, bazıları olgusal temelden yoksun bulunmayan ve değer yargısı olarak nitelenecek eleştirilere karşı, daha fazla hoşgörü göstermek zorunda olmasına özel bir ağırlık verilmiştir.”

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım