Mehmetçiğin hedefi Kızıl Elma ülküsü ne anlama geliyor? (Zeytin Dalı Harekatı ve Kızıl Elma)

Son Güncelleme: 19 Şubat 2018 Pazartesi 11:48

Son günlerde Afrin'deki terör unsurlarını yok etmek için başlatılan Zeytin Dalı harekatı ile beraber en çok merak edilen ve araştırılan şey Kızıl Elma ülküsünün ne olduğuydu. Binlerce vatandaş Mehmetçiğin hedefi olan Kızıl Elma ülküsünü araştırır oldu. İşte konu ile alakalı ayrıntılar...

Kızıl Elma kavramı Afrin harekatı başladığı günlerde burada görev yapan bir askerin “İstikamet Kızıl Elma” demesi ile gündeme geldi.  Sonrasında ise çok defa araştırılan Kızıl Elma kavramı çok meral edildi ve çok konuşulanlar arasına girdi.

KIZIL ELMA ÜLKÜSÜ

Kızıl Elma denilince Akla Türkçülüğün Esaslarını kaleme alan Ziya Gökalp akla gelir. Kızıl Elma ülküsü bir idealin ve Turan’ın adıdır. Bu kavram Türk devletleri için büyük önem arz etmektedir. Kızıl Elma ülküsü Türk devletlerinin bir hedefini ve amacını simgelemektedir. Bununla birlikte bu kavramın bir de mitolojik anlamı vardır. Türk mitolojisinde Kızıl Elma Türkler için hayali kurulan ve sürekli düşünülen ama uzaklaştıkça aynı oranda daha da cazip hale gelen ülkeler veya düşler anlamındadır.

Bu imgenin  tam olarak hangi tarihte, kimler tarafından ve ne şekilde oluştuğu bilinmiyor ama Osmanlı Edebiyatı ile beraber tarihe mal olduğu düşünülüyor. Özellikle Osmanlılar döneminde Kızıl Elma, Batı ülkelerine karşı yapılan cihadın en büyük sembolü halini almıştı.

Ziya Gökalp’in şu beyiti Kızıl Elma ülküsü etrafında düşünüldüğünde kavramı da çok iyi özetleyebilecek durumda:

"Vatan ne Türkiye'dir Türklere, ne Türkistan

Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan!"

Bu beyitte geçen Turan kavramı coğrafi olarak Türkistan’a tekabül eder. Turan’ın terim anlamında ise Türk siyasi birliğini ifade eder.

Günümüz koşullarında düşünüldüğünde aslında Kızıl Elma Türk gençlerini hayatlarının en başından itibaren milli bir şuur ile yetiştirmek de denilebilir.  

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım