Lavrov: Fetih El-Şam'a daha aktif karşı koyuluyor

Son Güncelleme: 04 Ekim 2017 Çarşamba 14:14

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Putin ve Erdoğan'ın Ankara'daki zirvesinden sonra Suriye silahlı muhalefetinin İdlib'de Fetih el Şam'a (eski adıyla El Nusra Cephesi) daha aktif karşı koymaya başladığını ifade etti.

Krasnodar şehrinde yapılan bir uluslararası güvenlik toplantısında konuşan Lavrov, İdlib'de gerilimi azaltma bölgesi kurma anlaşması imzalanmasının ardından militanların yükümlülüklerini ihlal ederek Suriye ordusuna ait toprakları ele geçirmek için Fetih el Şam'ın desteği ile saldırıya geçtiğini hatırlattı. 

Fetih El-Şam'a daha aktif karşı koyuluyor

Moskova'yı endişelendiren bu saldırıların Rus güçlerinin desteğiyle püskürtüldüğünü anımsatan Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'da geçen hafta yaptığı zirvenin sonuç verdiğini ifade etti.

Lavrov, "Haberlerden takip ettiğime göre İdlib'de gerilimi azaltma bölgesi kurma anlaşmasının tarafı olan silahlı gruplar, zirvenin ardından Fetih el Şam'a daha aktif şekilde karşı koymaya başladı" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı, silahlı muhalif gruplara ve Suriye ordusuna Fetih el Şam'a karşı yürütülen mücadelede destek vereceklerini de vurguladı.

'KOALİSYON, FETİH EL ŞAM'LA MÜCADELEYİ CİDDİYE ALMIYOR'

Öte yandan Lavrov, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun Fetih el Şam'la mücadeleyi hala daha ciddiye almadığını ifade etti.

Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri, Suriye'de operasyonlara başlamadan önce koalisyon güçlerinin IŞİD'e karşı son derece pasif davrandığını, Fetih el Şam'a ise hiç dokunmadığını kaydeden Lavrov,

"Rusya, Şam yönetiminin talebi üzerine Suriye ordusuna terörle mücadele operasyonlara başladıktan sonraysa, IŞİD'e karşı faaliyetleri ciddi biçimde arttı. Ancak son zamanlarda, hatta Trump yönetimi göreve geldikten sonra koalisyon Fetih el Şam'la ciddi şekilde mücadele ettiğini görmedik" diye konuştu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım