Kinjal (Hançer)füzesi nedir? Rusya yeni videoyu yayınladı

  • 1658
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 11 Mart 2018 Pazar 16:25

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından Kinjal yani Hançer hipersonik füzenin fırlatılma anları yayınladın. Purin’in bahsettiği Kinjal füzesi nedir? Özellikleri nelerdir?

Geçtiğimiz aylarda Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 'hiçbir füze savunma sistemi tarafından yakalamadığını' şeklinde ifade ettiği Kinjal (Hançer) adındaki hipersonik füzenin yeni testlerinden ilk görüntüler ortaya çıktı.

Savunma Bakanlığının yayınladığı görüntülerde Mig-31 tipi bir savaş uçağının, havadan atılabilen bir Kinjal füzesini hedefine doğru gönderdiği görülüyor. Rusya’nın bu yeni silahı ile alakalı ilk bilgileri Devlet Başkanı Vladimir Putin vermişti.

Rus Lider, Federal Meclis’in üyelerine hitaben yaptığı bir konuşmasında, hipersonik bir füze olan Kinjal için, günümüzdeki hava savunma ve füze savunma sistemlerine karşı hızları sayesinde yenilmez olduğunu ifade etmişti.

Bunun yanında Putin bu füzelerin dünyada eşi benzeri olmadığının da altını çizmişti. Bu füzelerin testlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştiğini de sözlerine eklemişti.

Kinjal (Hançer)füzesi hangi özelliklere sahip?

Putin’in vermiş olduğu bilgilere göre Kinjal (Hançer)füzesi, sesten 10 kat daha hızlı hareket etmekte. Bu hipersonik füze, uçucu esnasında manevra yapabildiği gibi tüm güncel savunma ve füze sistemlerini de aşabiliyor.

Ayrıca bu füzenin 2 bin km’ye kadar olan tüm hedeflere nükleer ve konvansiyonel başlıklar taşıyabildiği de öğrenilen bilgiler arasında.

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakan Yardımcısı John C. Rood, ABD'nin füze savunma kapasitesinin Rusya ve Çin'in stratejik kuvvetlerine karşı koyacak yeterlikte olmadığını dile getirmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım