Kayıp silahlar araştırılmayacak!

  • 1531
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 09 Mart 2018 Cuma 09:58

CHP tarafından ‘kayıp silahların araştırılması’ için Meclis’e getirilen araştırma önergesi Ak Parti’nin ret oyları ile kabul edilmedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığı’nın 2017 senesinin faaliyet raporunda bulunan ‘kayıp silah sayısının’ son üç senede% 720 arttığını ifade ederek TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

Mehmet Tüm, önergesinde, kayıp silahların ülkenin güvenliği bakımından büyük bir tehdit oluşturduğunu ifade ederek İçişleri Bakanlığı’nın kamuoyundan kayıp silahlar ile alakalı gerçekleri gizlediğini iddia etti.

Bakanlığın 2017 senesi faaliyet raporu incelendiğinde, kayıp silah sayısının 106.000'i geçtiğini ifade edene Mehmet Tüm, İçişleri Bakanlığının verilerinde, 2014 senesinde kayıp silah sayısının 14.000 olduğunu, her ne hikmetse, bu sayının 2017 senesinde 106.000'e çıktığını, kayıp silah sayısının yalnızca 3 senede % 720 arttığını ve ateşli silahlar sebebi ile her geçen gün onlarca insan yaşamını yitirdiğini dile getirerek 106.000 silahın kayıp olması sizleri gerçekten korkutmuyor mu, ürkütmüyor mu? Sorularını yöneltti.

İçişleri Bakanlığının, hiçbir şey yokmuş gibi, bu silahlar ile alakalı hiçbir çalışma yapmayıp, herhangi bir tedbir almadığını ve adeta körler ve sağırları oynadığını söyleyen Tüm, 106.000 kayıp silahın, ülkenin iç güvenliği açısından büyük bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Geçtiğimiz gün, bakanlığın Twitter’dan, bu silahların 1944’ten beri kayıp olduğunu söylediğini belirten Tüm, Eğer bu silahlar 1944’ten beri kayıp ise, neden 2014 raporuna eklemediniz? Sorusunu sordu ve sözlerine şunları ilave etti:

“İşte raporu burada. Burada 14.000 küsur silahın kaybolduğu yazıyor. 2017 yılının raporu da burada. Burada da kayıp silah sayısı 106.000 olarak görünüyor. Tüm bu rakamlar, İçişleri Bakanlığı’nın resmî sitesinde bulunmaktadır. Silahlar 1944’ten beri değil, son üç yıldan beri kayıptır. İçişleri Bakanlığı bu açıklamasıyla 80 milyon insanın aklıyla dalga geçmektedir.”

Mehmet Tüm’ün bu konuşmasının ardından söz alan AK Parti Kilis Milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, kayıp silah sayısında azalma olduğunu dile getirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama ile CHP grubunun ‘kayıp silahların araştırılması’ önergesi AK Partili vekillerin oyları ile reddedildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım