Kanuni’ye salak diyen Prof. Dr. Celal Şengör kimdir?

  • 3277
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 02 Mart 2018 Cuma 11:58

Prof. Dr. Celal Şengör, herkesi şoke eden bir açıklama yaptı. Kanuni Sultan Süleyman’a salak diyen Şengör,  Piri Reis’in Kanuni zamanında doğmuş olmasının da hayatında yaptığı en büyük talihsizlik olduğunu dile getirdi.

Zaman zaman yaptığı açıklamalar ile gündeme gelen İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi ve Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, dünyanın ilk atlası diye bilenen ve el yazması olan kitabın tanıtımına katıldı.

Katılmış olduğu bu toplantıda Şengör’den beklenmedik bir çıkış görüldü.  Şengör, Osmanlı Devleti’ne altın dönemini yaşatan padişah diye bilinen Kanuni Sultan Süleyman için şoke eden ifadeler kullandı.

Alınan haberlere göre Şengör, toplantıda gazetecilerin sorularına cevap verirken, Fatih Sultan Mehmet ve Piri Reis’in kişilikleri hakkında bilgi verdiği esnada bu kişilerin coğrafi kitaplara olan meraklarının müthiş olduğunu ve coğrafya hastası olup her şeyini topladığını dile getirdi.

Konuşmasının devamında Piri Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliğinin Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır şeklinde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi ve Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, Piri Reis, Fatih zamanında olsaydı bugün bizim sömürge imparatorluğumuzun olduğunu belirtti. Bu şekilde olsaydı bugün Amerika’ya kadar bizim gideceğimizi dile getirdi.

Şengör’ün bu konuşmalarının ardından toplantı başkanı Fatih Altaylı, sözü alarak gazetecilere bu kadar yeterli olduğunu, Celal Hoca’yı fazla konuşturup yarın hakkında olumsuz şeyler okumayalım diyerek konuşmayı sonlandırdı.

CELAL ŞENGÖR KİMDİR?

24 Mart 1955 senesinde İstanbul ilinde doğan Şengör, 1973 senesinde Robert Academy’yi; 1978 senesinde de State University of New York at Albany’i bitirip jeolog olarak mezun oldu. 1979 yılında masterını yapan Şengör, 1982 senesinde de aynı üniversiteden doktorasını aldı. 1981’de İTÜ Maden Fakültesi, Genel Jeoloji kürsüsüne asistan oldu.

Şengör 1986 senesinde Oya Maltepe ile dünya evine girmiştir. Tek çocuğa sahip olan Şengör’ün oğlu H. C. Asım Şengör 1989 senesinde doğmuştur.

1984 senesinde Londra Jeoloji Cemiyeti’nin “Başkanlık Ödülü”nü, 1986’da TÜBİTAK’ın Bilim Ödülü’nü aldı. 1990 senesinde Academia Europaea’ya ilk Türk üye olarak seçildi. 1993 senesinde Türkiye Bilimler Akademisi kurucu üyesi oldu.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi yabancı üyeliğine seçilen ilk Türk olan Celal Şengör, 8 tane kitap, 175 bilimsel makale, 137 tebliğ özeti ve 300’e yakın deneme yazısı yayınlamıştır.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım