Kaliforniyum Nedir? Ankara’da ele geçirilen Kaliforniyum hakkında detaylar

  • 1157
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 20 Mart 2018 Salı 09:26

Ankara ilinde emniyetin yaptığı operasyon ile ele geçirdiği ve değeri 70 milyon dolar olan kaliforniyum’un ardından kaliforniyum nedir sorusu gündeme geldi. Bu kelimeyi merak eden vatandaşlar internete koştular. İşte kaliforniyum nedir sorusunun yanıtı.

Ankara Kaçakçılık Suçları ile Mücadele birimleri, aldıkları bir ihbar üzerine takibe alınan bir gruba karşı operasyon yaptı. Operasyon kapsamında Pursaklar ilçesinde bir aracı durdurup arama yapan ekipler, toplamda piyasa değeri 70 milyon dolar olduğu ifade edilen kaliforniyum maddesini ele geçirdiler. Peki kaliforniyum nedir?

Ankara’da operasyonda gözaltına alınan 4 zanlı, kaliforniyumun satışı için bir alıcı ile 72 milyon dolar karşılığında anlaştıklarını ileri sürdü. Kaliforniyumun ne amaçla, nereden ve nasıl getirildiği ise şimdilik bilinmezken, emniyet kuvvetleri alıcının kim olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Kullanım alanı epey geniş olan kaliforniyumun tek bir gramı 4 milyon dolar değerinde.

KALİFORNİYUM NEDİR?

Nükleer silah başlıklarında ve atom enerjisi santrallerinde kullanılabilme özelliklerine sahip olan Kaliforniyum’un, sembolü Cf ve atom numarası 98’dir. Ayrıca dünyanın en pahalı maddelerinden bir tanesi olan metalik kimyasal bir elementtir. Aynştaynyumdan sonra yüksek atom ağırlığına sahip elementler arasında gözle görülebilecek kadar üretilen ikinci element olarak da bilinir.

Bir tanesi 900 °C’nin üzerinde ve diğeri 900 °C’nin altında olmak üzere iki çeşit  kristal yapısı olan kaliforniyumun 20 farklı izotopu bulunmakta. Kaliforniyum-251, 898 senelik yarı ömrü ile en kararlı izotop olarak göze çarparken kaliforniyum-252, 2.64 senelik yarı ömrü ile en sık bulunan izotoptur.

Kaliforniyumun radyolojik özellikleri de vardır ve bunlar asla hafife alınmamalıdır. Çünkü kaliforniyum, uranyum ötesi elementler içinde pratik uygulaması olan birkaç elementten biridir ve bu uygulamalarda kaliforniyum izotoplarının nötron yayma özelliği de kullanılır. Kaliforniyumun iskelet dokudaki biyoakümülasyonu, kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu bozmak gibi etkileri bulunmaktadır.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım