İran'ın IKBY'ye yönelik sınır kısıtlamaları kalkıyor

  • 20618
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 30 Ekim 2017 Pazartesi 15:17

Geçtiğimiz haftalarda İran tarafından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yönelik (IKBY) uygulanan sınır kapıları kısıtlamalarının yakında kaldıracağı belirtildi.

Reuters'dan ISNA haber ajansının aktardığı habere göre açıklama İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri'den geldi. Habere göre Bakıri, İran'ın IKBY'ye yönelik sınır kapılarında uygulanan kısıtlamaları 'ilerleyen günlerde' kaldıracağını ifade etti.

Bakıri, IKBY'nin Irak'tan bağımsızlığını ilan etmesi durumunda ise 'Irak'ta kan akacağını' ifade ederek 'komşu ülkelerin de bundan etkileneceğini' dile getirdi.

25 Eylül'deki bağımsızlık referandumundan sonra bölge ülkeleri ve diğer ülkelerin desteğini yeterince alamayan IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin yetkilerinin hükümet, parlamento ve Adalet Konseyi'ne devredilmesi kararı, parlamentoda yapılan oylama sonucunda oy çokluğuyla dün kabul edillmişti.

Barzani parlamentoya gönderdiği mektupta, 1 Kasım itibarıyla sona erecek başkanlık görevine 'devam etmeyeceği ve süresinin uzatılmasını da kabul etmediğini' bildirmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım