Irak da DGS ile işbirliği yapan devlet arasına girdi

Son Güncelleme: 12 Aralık 2017 Salı 17:10

YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile işbirliği yapan ülkeler arasında Irak da girdi. Irak hükümet güçleri ile DSG arasındaki görüşmeden sınır güvenliği için ortak koordinasyon merkezi kurulması kararı çıktı.

DEAŞ’a karşı nihai zafer ilan eden Irak hükümeti, Suriye'de YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile sınır güvenliği için ortak askeri merkez kuracak. ABD'nin desteklediği DSG, sınırın iki tarafının da DEAŞ'tan temizlenmesi sonrası Irak ile ortak koordinasyon merkezi kuracaklarını duyurdu. 

DEYR EZ ZOR'DAKİ SINIR

Pazartesi günü DSG'nin web sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Irak askeri yetkilileri ile DSG biraraya geldi. Pentagon'un tarihini 10 Aralık olarak açıkladığı görüşmede taraflar, DSG'nin kontrolündeki Deyr ez Zor vilayetine komşu olan Suriye-Irak sınırını korumayı ve geriye kalan DEAŞ militanlarını tamamen yok etmenin yollarını ele aldı. “İki taraf sınırın güvenliğini garanti etmek için ortak bir koordinasyon merkezi kurmaya karar verdi” denildi.

İLK KEZ GÖRÜŞTÜLER 

Açıklamayı teyit eden Pentagon Sözcüsü Albay Robert Manning, bunun Irak hükümet güçleri ile DSG arasındaki ilk buluşma olduğunu belirtti. Manning, DSG'nin Fırat Nehri'nin kuzey ve doğusunu DEAŞ'tan temizleme operasyonlarına, Irak hükümet güçlerinin de DEAŞ'ın yenilgisini kalıcı kılma faaliyetlerine devam edeceğini ifade etti. Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı da Deyr ez Zor'un DEAŞ'tan temizlenmesinde DSG'ye havadan destek verdiğini açıklamıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım