İlber Ortaylı uyardı: İran, hiçbir şekilde Irak ve Suriye gibi olmaz

  • 23724
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 04 Ocak 2018 Perşembe 10:22

İran’da geçtiğimiz günlerde başlayan protestolar ile alakalı konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, “İran, hiçbir şekilde Irak ve Suriye gibi olmaz" dedi.

Fatih Belediyesi’nin geleneksel hale getirdiği Kahve Hane Sohbetleri’nin konuğu bu defa Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı oldu.

Sunuculuğunu gazeteci Hakan Çelik’in gerçekleştirdiği programa Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de katılımda bulundu. Sosyal medya platformları üzerinden canlı yayınlanan programda Prof. Dr. İlber Ortaylı gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“İRAN’IN ESKİ BİR DEVLET GELENEĞİ VARDIR”

İran’da geçtiğimiz günlerde başlayan ve ülkenin hemen hemen tamamına yayılan protesto gösterileri ile alakalı açıklamalar yapan Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı, İran’ın eski bir devlet geleneği olduğuna vurgu yaptı. İran’ın içinde bulunduğu sorunun ciddi olduğunu dile getiren Ortaylı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“İran hiçbir şekilde Irak ve Suriye gibi olmaz. Çünkü İran, eski bir medeniyettir, eski bir devlet geleneği vardır. İran aynı kadrolar ve tekniklerle gitti. Arşivi mükemmel.

Ben zannettim ki istihbaratları çuvallayacak hayır, mühim mesele iktisadiyattır. Türkiye’nin 50’lerde başladığı atılımı İran, hiçbir zaman göstermedi bu petrol odaklı ülkelerin zaafıdır. Rusya dahil buna.

Mesela oradaki Türk unsurdan Amerika çok şey bekliyor. Daha çok beklerler. Çünkü Türkler İran’a diyor ki biz Türküz ama, İran bizimdir diyor. Son çatışmalar çok büyürse, onlar da karışmaya mutlaka hevesliler. Ama zannetmiyorum ki ben İran’ın kendi sorunları dışında o millet buna alet olsun. Ama tabi içeride ciddi bir sorun olduğu açık.”

ÇATI RESTORASYONU MART AYI SONUNDA BİTİYOR

Bu arada Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de Fatih’te yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Fatih ilçesinin İstanbul için önemine de değinen Başkan Demir, Kapalıçarşı’da devam eden çatı restorasyonunun Mart ayı sonunda tamamen biteceğini açıkladı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım