İki lise öğrencisi TÜBİTAK'ın ilgi göstermediği projelerine Harvard'tan davet aldı

  • 1319
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 21 Mart 2018 Çarşamba 15:50

Dokümanlarının eksik olmasından ötürü TÜBİTAK tarafından önemsenmeyen ve alternatif çimento geliştiren İzmirli iki lise öğrencisi, Harvard’a ve bununla beraber yurt dışındaki 4 fark üniversiteye projelerini sunmak için çağrıldılar.

Doğa Koleji İzmir Mavişehir 3 Kampüsü 10. sınıf öğrencilerinden Emir Akdaşçi ve Ege Özlem, günümüzde kullanılan çimentonun üretim sürecinde doğaya çok fazla zehirli gaz saldığını tespit edip atağa geçtiler ve üzerinde yoğunlaşarak sürdürülebilir ve çevreci çözümler alanında alternatif bir projeye imza attılar.

Projeleri yapmak için bir çimento fabrikasının laboratuvarını kullanan iki arkadaş, haftanın üç günü çalıştılar ve araştırmalarını sürdürdüler. Amaçlar daha az karbon salınımlı ve daha çevreci bir çimento oluşturmaktı ve bunun için hemen hemen 4 ay kadar çalışmalarına devam eden genç bilim insanları, literatür taramalarını tamamlamalarının ardından projelerini İngilizce’ye çevirdiler.

Geleneksel çimento, kırılmış kalker ve kilin öğütülmesi ile elde edilmekte. Emir ve Ege ikilisi ise bu formüle uçucu kül, kula volkaniti, bentonit, boraks ve soba külü gibi değişik maddeler ekleyip daha az karbon salınımı elde etme yoluna gittiler. Elde ettikleri betonu Türk standartlarına uygun duruma getiren arkadaşlar, geleneksel çimentoya alternatif bir çözüm üretebileceklerini de keşfetmiş oldular.

İki arkadaş, alternatif çimento projelerini ilk olarak TÜBİTAK'a götürdüler. Ama TÜBİTAK, projelerinde doküman eksikliği olmasında ötürü ikiliyi kabul etmedi.  Bunun üzerine Emir ve Ege pes etmeyip projelerini ABD, Kanada ve Fransa’daki bazı okullara da gönderdiler.

Bu iki hevesli genç kendi ülkelerinde bekledikleri desteği ve ilgiyi görememiş olsalar da Birleşik Devletler’den Harvard, Kanada’dan Mc Gill ve Ryerson, Fransa’dan ise FIAP Jean Monnet üniversiteleri, projelerini dünyaca ünlü bilim insanlarına sunmaları için Emir Akdaşçi ve Ege Özlem’e davet gönderimi yaptılar.

Büyük emekler vererek projelerini yurt dışında tanıtma fırsatı yakalayan ikili bu imkan için son derece mutlu olduklarını belirttiler. Emir Akdaşçi konu ile alakaı, ‘’Çimentonun saflığı, çıkan karbondioksit ve çevreye zararı azaldı; ekonomimize getirisi arttı. Çimentonun çevreye zararını azaltmak için kalker ve jips yerine kula cürufu, kömür cürufu ve betonit kullandık. Çimentonun saflığı, çıkan karbondioksit ve çevreye zararını azaldı; ekonomimize getirisi arttı. Projemizi ileri götürebilmek için çok iyi bir fırsat. Çok mutluyum.’’ dedi.

Kaynak:

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım