IKBY Başkanı Barzani olumsuz sonuçlardan kaçıyor

  • 18004
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 30 Ekim 2017 Pazartesi 16:50

Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) siyaset bilimci Şadi Abdülvahab, 1 Kasım'da görevi bırakma kararı veren Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin bağımsızlık fikrinin meydana çıkardığı olumsuz sonuçların sorumluluğunu diğer Kürt gruplara yüklemek istediğini ifade ettiği.

Sputnik'e demeç veren Abdülvahab,

"Barzani, IKBY'nin bağımsızlık kazanması için Bağdat'a verilen tavizlerin sorumluluğunu tek başına üstlenmek istemiyor. Barzani'nin amacı, sorumluluğun Kürdistan Yurtseverler Birliği de dahil olmak üzere tüm Kürt partilere paylaştırılması" dedi. 

Bununla beraber Abdülvahab, Barzani'nin görevi bırakması durumunda bile bölge siyasetinde başrolde olmaya devam edeceğini ve yeni başkanlık ve parlamento seçimleri yapılana kadar iktidarı elinde tutacağını belirtti.

Diğer taraftan Abdülvahab, Barzani'nin bu adımla Irak ve diğer ülkelerin IKBY'ye yaptığı baskıyı zayıflatma ve Kürtlerin birliğini koruma amacını taşıdığını dile getirdi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım