Hariri'nin istifa koşulları 'kabul edilemez'

  • 5260
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 10 Kasım 2017 Cuma 15:45

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Suudi Arabistan'da istifasını ilan eden Lübnan Başbakanı Saad el Hariri ile alakalı açıklama yaptı. Suudi Arabistan'ın Lübnan Maslahatgüzarı ile görüşen Aun, ülkesine dönmesi gerektiğini ifade ettiği Hariri'nin istifa koşullarının 'kabul edilemez' olduğunu ifade etti.

Üst düzey bir Lübnanlı yetkilinin yaptığı açıklamaya göre, Lübnan Hariri'nin geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan ziyareti esnasında televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında istifa etmesini resmi olarak protesto etti. 

Yetkili, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun'un Suudi Arabistan'ın Lübnan Maslahatgüzarı Velid el Buhari ile görüşmesinde Lübnan'ın bu konudaki pozisyonunu açıkladığını ifade etti. Yetkiliye göre Aun, Suudi maslahatgüzara Hariri'nin ülke dışında istifa etmesinin 'kabul edilemez' olduğunu söyleyerek, Hariri'nin ülkesini dönmesini istedi.

Hariri geçtiğimiz hafta Riyad'da iken 'kendisine yönelik bir suikast komplosu yapıldığını' iddia etmiş, İran'ı bölge ülkelerinin ilişkilerine karışmakla suçlamış ve istifa etmişti. Beklenmedik istifadan sonra Suudi Arabistan'ın Hariri'yi istifaya zorladığı ve iradesi dışında ülke tuttuğu spekülasyonları yapılmıştı.

İstifasının ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne giden Hariri daha sonra tekrar Suudi Arabistan'a dönmüştü.

ALMANYA: HARİRİ'NİN RİYAD'DA GÖZALTINDA OLDUĞUNA YÖNELİK KANIT YOK

Ayrıca Fransa'nın ardından Almanya'dan da Hariri'nin gözaltında olmadığın yönelik bir açıklama geldi. 

Almanya Dışişleri Sözcüsü "Hariri'nin Riyad'da gözaltında olduğuna yönelik bir kanıtımız yok. İstediği yere gitmeyi seçtiğini varsayıyoruz" dedi.

Sözcü ayrıca  Suudi Arabistan'ın İran'ın Yemen'deki müdahalesi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a desteği konusundaki endişelerini paylaştıklarını da söyledi.

Daha önce Euprope-1 radyosuna konuşan  Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian 'Bildiğimiz kadarıyla Hariri, Suudi Yetkililerce gözaltında tutulmuyor' demiş, "Hareketlerinde özgür olduğunu ve seçimlerini kendisinin yaptığını düşünüyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım