Gümrüklere Kripto para madeni takıldı

Son Güncelleme: 26 Ocak 2018 Cuma 15:06

Türkiye'ye giriş yapan bazı yolcuların valizlerinde kripto para üretiminde kullanılan bilgisayar parçaları bulundu.

Gümrük muhafaza ekipleri tarafından geçtiğimiz ay İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ve Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda üç farklı olayda Türkiye’ye gelen yolcuların valizlerinde kripto para üretiminde kullanılan toplam 106 bin TL değerinde bilgisayar aksam ve parçaları ele geçirildi.

Son dönemin en çok tartışılan konularından olan kripto paralar ve bu paraları üretmek için kullanılan ve kripto para madenciliği olarak isimlendşirilen bilgisayarlar da kaçakçılığa konu oldu. Kripto para madenciliği için kullanılan bilgisayarlarda bulunması gereken ekran kartı ve güç kaynağı gibi parçaların pahalı olması sebebi ile kaçakçıların bu parçaları yurda getirmeye çalıştığı belirlendi. 

 

Gümrük muhafaza ekipleri tarafından İstanbul Atatürk Havalimanı ve Hamzabeyli Gümrük Kapısı’nda geçtiğimiz ay üç farklı olayda Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bulgaristan’dan ülkemize gelen yolcuların valizlerinde kripto para üretiminde kullanılan toplam 106 bin lira değerinde 17 adet ekran kartı ve 9 adet güç kaynağı ile çeşitli bilgisayar parçaları ele geçirildi.

Yolcular, ifadelerinde ele geçirilen bilgisayar parçalarını kripto para üretmek amacıyla kurdukları kripto para madeni olarak ifade edilen bilgisayarlarda kullanacaklarını ifade etti. Yolcular hakkında Bakırköy ve Edirne Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefetten başlatılan soruşturmalar devam ediyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım