Gezici Araştırma İYİ Parti'nin oy oranını açıkladı...

  • 32653
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 01 Kasım 2017 Çarşamba 14:29

Gezici Araştırma’nın son yaptığı ankete göre geçen hafta Genel Başkan Meral Akşener öncülüğünde kurulan İYİ Partinin oy oranı yüzde 20'ye yakın.

Alınan haberlere göre İYİ Parti’nin seçime girmesi durumunda katılımcıların yüzde 43.8’i AK Parti’ye, yüzde 19.5’i ise İYİ Parti’ye oy vereceğini ifade etti.

Buna karşılık yüzde 18.5’lik kesim CHP’ye, yüzde 8.8’lik kesim MHP’ye, yüzde 7’lik kesim ise HDP’ye oy vermeyi düşünüyor. Bu durumda MHP ve HDP, Meclis’e girmek için gerekli yüzde 10’luk barajın altında kalıyor.

İYİ Parti’nin katılmadığı bir erken genel seçim olması durumunda ise katılımcıların yüzde 47.1’i AK Parti’ye, yüzde 26.8’i CHP’ye, yüzde 13.5’İ MHP’ye ve yüzde 9.8’i de HDP’ye oy vereceğini söyledi.

4638 KİŞİ İLE ANKET

Murat Gezici’nin yöneticiliğini yaptığı Gezici araştırma şirketi 16 Nisan referandum sonuçlarını en iyi tahmin eden iki şirketten bir tanesiiydi. Türkiye çapında 10 - 15 Ekim günlerinde 4 bin 638 katılımcı ile yüz yüze görüşme metoduyla yürütülen araştırmanın hata payı güven aralığı sınırları içerisinde eksi artı yüzde 2.5.

Araştırmaya göre katılımcıların yaklaşık yüzde 60’ı Akşener’in ‘siyasi duruş’unu olumlu olarak değerlendirdi. Yüzde 32’si ise olumsuz bulduğunu dile getirdi.

Murat Gezici araştırma ile alakalı şunları söyledi:

“Araştırmaya katılanların Akşener parti kurduğunda oy verip vermeyeceğine ilişkin dağılım incelendiğinde yüzde 10.1’i kesinlikle her koşulda oy vereceğini ifade ederken yüzde 19.1’i oy verebileceğini, yüzde 17.8’i kararsız olduğunu ifade etmektedir. Toplumun yüzde 50’sine yakın bu oran Akşener’in kurduğu partiye oy verme potansiyelinin büyüklüğünü gösteriyor.”

CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN DESTEK YÜZDE 38

Kasım 2019’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçiminde halkın nasıl oy vereceğini de irdeleyen ankete göre katılımcılara cumhurbaşkanı olarak görmek isteyeceği isim sorulduğunda % 47,8 oranında Tayyip Erdoğan, yüzde 38 oranında Akşener, yüzde 14.9 oranında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yanıtları çıktı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım